Wysoka klasa wydruku wynika nie tylko z zastosowania zaawansowanej technologii. Sekret jakości tkwi również kompleksowym podejściu do całego procesu. Jednym z elementów tej operacji jest tzw. prepress. Dowiedz się, co oznacza to pojęcie i jak istotną rolę odgrywa w kontekście drukowania na najwyższym poziomie.
Prepress – czym jest?
W najprostszym ujęciu prepress stanowi przygotowanie do druku. Stanowi on swoisty pomost pomiędzy stworzeniem koncepcji graficznej a naniesieniem jej na wybrany materiał. Proces ten obejmuje wszystkie działania techniczne, które należy wykonać, aby przekształcić cyfrowy projekt
w namacalny wydruk.
Głównym celem prepressu jest wierne odwzorowanie wstępnej wizji na docelowym nośniku. Należy zatem zadbać o czytelność tekstów czy też nasycenie kolorów. Na tym etapie wykrywane są wszelkie niedociągnięcia, które mogłyby wpłynąć negatywnie na końcowy rezultat.
Prepress – co to znaczy krok po kroku?
Prepress to proces. Aby zrozumieć jego istotę, należy dokładniej przyjrzeć się poszczególnym etapom. Zapoznaj się zatem z przebiegiem całej operacji.
Przygotowanie projektu graficznego
Prepress zaczyna się od opracowania projektu w cyfrowej postaci. Plik musi spełniać wymogi techniczne odpowiednie dla grafiki przeznaczonej do druku. Kluczową kwestią w tym kontekście jest dobór odpowiedniego formatu. W poligrafii najczęściej można spotkać się z takimi rozszerzeniami jak PDF albo TIFF.
Równie istotne okazuje się uwzględnienie spadów. Stanowią one margines bezpieczeństwa, który zazwyczaj wynosi 3-5 mm. Dzięki temu rozwiązaniu nie powstaną białe krawędzie podczas cięcia. Oprócz tego trzeba też pamiętać o dostosowaniu rozdzielczości obrazu. W przypadku druku offsetowego optymalną wartością będzie 300 dpi.
Konwersja kolorów

Na tym etapie pojawia się jedna z najważniejszych rozbieżności pomiędzy realiami druku a grafiki cyfrowej. Do wyświetlania kolorów na ekranach rozmaitych urządzeń służy model kolorów RGB. Z kolei w druku stosuje się paletę CMYK. Należy zatem umiejętnie przeprowadzić konwersję, aby wszystkie odcienie były dobrze odwzorowane. W zachowaniu spójności pomaga stosowanie odpowiednich profili ICC.
Na tym etapie realizowane są również prace związane z łamaniem tekstu. W praktyce oznacza to układanie tekstu, ilustracji i innych elementów na stronie. Celem jest stworzenie czytelnej
i estetycznej kompozycji. Do najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w tym obszarze należy Adobe InDesign. Program ten zapewnia pełną kontrolę nad układem strony, interliniami, odstępami między znakami, a także innymi aspektami typografii.
Przygotowanie do druku
Pora na finalne określenie ustawień druku. Trzeba zatem wykonać następujące działania:
- kontrola nad spadami i znacznikami cięcia,
- dopasowanie grubości linii i wielkości tekstu,
- sprawdzenie nasycenia kolorów,
- ustalenie kolejności nakładania kolorów.
Efektem powyższych działań jest stworzenie plików gotowych do przeniesienia na formy drukowane.
Kontrola przed drukiem
Ostatnim etapem prepressu jest sprawdzenie jakości, czyli tzw. proof. Należy posłużyć się dostępnymi narzędziami, aby uzyskać jak najbardziej przybliżony obraz finalnego rezultatu. Na tej podstawie trzeba dokonać oceny i spróbować wychwycić ewentualne niedociągnięcia. Jeśli wizualizacja spełnia wszelkie wymagania, prepress dobiega końca. Wówczas nie pozostaje już nic innego, jak tylko przystąpić do drukowania.
Najpowszechniejsze błędy w prepressie – jak ich unikać?
Mimo dostępności zaawansowanych narzędzi nie zawsze można uniknąć potknięć w prepressie. Warto jednak podejść do tego procesu ze świadomością najczęściej powtarzających się pomyłek. W ten sposób można ustrzec się przed wieloma uchybieniami. Dowiedz się zatem, jakich niedopatrzeń należy się wystrzegać.
Niska rozdzielczość grafik

W przypadku druku offsetowego obrazy o rozdzielczości poniżej 300 dpi będą wyglądać nieostro.
Nie potrzeba nawet wyjątkowo wyczulonego oka, aby dostrzec te niedoskonałości. Nawet statystyczny odbiorca zdoła wychwycić znamiona nieestetycznej pikselizacji. Należy zatem pamiętać o ustawieniu odpowiedniej rozdzielczości.
Brak spadów i marginesów
Bez zachowania odpowiednich marginesów można narazić się na wystąpienie białych krawędzi podczas przycinania wydruku. Aby tego uniknąć, wystarczy dodać spady o odpowiednich wymiarach.
Złe ustawienia kolorów i błędy w profilach ICC
Nieprawidłowe profile kolorystyczne mogą prowadzić do drastycznych różnic pomiędzy tym,
co widzisz na ekranie a finalnym rezultatem na nośniku. Używaj zatem odpowiednich profili ICC
i pracuj w przestrzeni CMYK. W ramach weryfikacji przyda się też proof kolorystyczny.
Rozwiązanie: Używaj odpowiednich profili ICC, pracuj w przestrzeni CMYK przy projektach do druku oraz korzystaj z proofów kolorystycznych.
Nieprawidłowy format plików
Niewłaściwe rozszerzenie może prowadzić do utraty jakości, problemów z fontami czy przezroczystością. Korzystaj zatem z formatu PDF, który idealnie nadaje się do zastosowań związanych z drukiem.
Prepress – niewidzialny bohater doskonałej poligrafii
Prepress jest jak reżyser w produkcji filmowej. Pozostaje w cieniu, ale to od jego pracy zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Choć laik może zbagatelizować znaczenie tego procesu, każdy profesjonalista z pewnością zadba, by po projektowaniu graficznym odbyło się gruntowne przygotowanie do druku.