Druku offsetowy – czym jest
i do czego służy?

Niepozorne emotikony ? znaki graficzne o wielkiej mocy

Druk offsetowy to współcześnie jedna z najbardziej popularnych form druku. Ta technika, której początki datuje się na początki XX wieku, odznacza się głównie świetną jakością i niskimi kosztami druku przy wysokich nakładach. Choć metoda nie jest pozbawiona wad wynikających z czasochłonnego przygotowania formy drukarskiej, wciąż jest najchętniej wybieranym sposobem druku, szczególnie materiałów firmowych i promocyjnych, książek i czasopism. To sposób, by uzyskać profesjonalne wydruki o bogatej kolorystyce i dokładnym odwzorowaniu najdrobniejszych detali.

Popularny i ceniony druk offsetowy ? co to jest?

Druk offsetowy to jedna z trzech podstawowych form druku ? na płasko, ceniona głównie z uwagi na swoją wysoką jakość i stosunkowo niewielką cenę w przypadku wydruków seryjnych. Jest gwarancją nasyconych, intensywnych barw oraz wysokiej klasy odwzorowania szczegółów i pozwala uszlachetniać druk na wiele rozmaitych sposobów.

Drukowanie offsetowe odbywa się w procesie przenoszenia obrazu z formy drukowej (płyty offsetowej) na podłoże za pomocą cylindra pośredniego ? wałka pokrytego gumowanym obciągiem. Przy czym nowoczesne metody druku pozwalają obecnie na wykorzystywanie, jako podłoża, nie tylko papieru, ale i materiałów takich jako folie, tektury, karton czy płyty PCV. Druk offset, choć stosunkowo drogi przy niewielkich nakładach, w sytuacji masowych powieleń okazuje się jednak jedną z najtańszych form wysokiej klasy druku.

Na czym właściwie polega drukowanie offsetowe?

Druk offset to druk pośredni, co oznacza, iż obraz przenoszony jest z płaskiej matrycy na płaską powierzchnię określonego materiału za pośrednictwem wałka wyposażanego w rozmaite gumowanie ? zależne od rodzaju podłoża drukowego. Przenoszona na powierzchnię cylindra farba następnie umieszczana jest na podłożu ? arkuszach bądź zwojach. W pierwszej sytuacji farba używana w procesie jest bardzo lepka i mazista, a w przypadku druku zwojowego ? o znacznie ograniczonej gęstości.

Druk offsetowy zwojowy może odbywać się w procesie ?na zimno? oraz ?na gorąco?, zróżnicowanym pod względem technologii utrwalania farby. Metoda zimna polega na tym, że farba po prostu wsiąka w papier, w przypadku metody gorącej ? dodatkowo wykorzystywany jest tunel suszący, w którym emulsja w wysokich temperaturach odparowuje.

Druk offsetowy ? co to przygotowanie formy drukarskiej?

Jednym ze szczególnych wymagań druku offsetowego jest stosunkowo pracochłonne, a więc i rozciągnięte w czasie, przygotowanie maszyny drukarskiej do pracy. Proces ten jest również dość kosztowny, dlatego dopiero podczas wykonywania zleceń wysokonakładowych sprawdza się ten typ powielania, tzw. offsetowy. Co to znaczy przygotowanie formy drukarskiej? Składa się na nie pokrycie emulsją światłoczułą matrycy (zmatowionej blachy aluminiowej), a następnie, po nałożeniu obrazu, naświetlenie światłem UV.

Druk offsetowy opiera się na wykorzystaniu zjawiska przyciągania i odpychania wody. Dlatego miejsca zamierzonego nadruku na matrycy pokrywa się substancją hydrofobową i oleofilną. Jej rolą jest przyciągnięcie farby i jednocześnie odepchnięcie wody. W miejscach bez zadruku nanosi się odwrotnie działające substancje.

Do czego wykorzystywany jest druk offsetowy?

Druk offsetowy nie ma sobie równych, jeśli chodzi o drukowanie ogromnych ilości materiałów, dlatego świetnie sprawdza się przy wysokich nakładach powyżej 500 sztuk. Najczęściej stosuje się go to tworzenia materiałów poligraficznych takich jak m.in.:

    Wizytówki

    Broszury i ulotki

    Kalendarze

    Materiały identyfikacyjne firmy;

    Albumy, katalogi;

    Książki

    Proces przygotowania maszyny poligraficznej do druku offsetowego jest dość pracochłonny i kosztowny, dlatego jego opłacalność rośnie wprost proporcjonalnie do nakładu. Przy wielotysięcznych zamówieniach, cena pojedynczych sztuk staje się już nieodczuwalna. Dlatego najchętniej z tej usługi korzystają duże przedsiębiorstwa, urzędy, wydawnictwa oraz firmy w okresach wzmożonych akcji marketingowych.

    Druk cyfrowy kontra offsetowy ? co to znaczy?

    Co to jest druk offsetowy ? już wiemy, warto teraz nieco bliżej przyjrzeć się drukowi cyfrowemu, z którym to często druk offset bywa zestawiany. Z pewnością pojawi się on jako alternatywa, gdy zapragniemy skorzystać z usług firmy poligraficznej. Jedną z największych zalet druku cyfrowego będzie możliwość wydrukowania pojedynczych materiałów oraz szybkość przygotowania wydruku, czego nie uzyskamy w przypadku druku offsetowego.

    Drukowanie cyfrowe, podczas którego maszyna tworzy obraz na podstawie danych pochodzących bezpośrednio z komputera bądź cyfrowego nośnika, jest też wygodniejsze w sytuacji, gdy potrzeba wprowadzać bieżące zmiany, bądź poprawić projekt. W tym przypadku nie możemy jednak liczyć na łatwe wstrzymywanie i wznawianie druku, dodatkowe uszlachetnienia, personalizację oraz tak wysoką jakość i odwzorowanie szczegółów czy kolorów.