Gdzie szukać fontów do projektów graficznych?
Gdzie szukać fontów do projektów graficznych?
Wybór krojów pisma jest ogromny! Ich różnorodność pozwala na dopasowanie charakteru fontu do wyjątkowego projektu. Przy okazji warto przypomnieć, że krój pisma to nie czcionka! Mimo to często (zwłaszcza) darmowe banki takich zasobów posługują się właśnie tym hasłem kluczowym. Wpisując w wyszukiwarce frazę: ?darmowe czcionki do wykorzystania komercyjnego?, otrzymamy równie dużo, o ile nie więcej wyników (!) jak w przypadku wpisania ?darmowe fonty…?. Czym jest czcionka? To drewniany lub metalowy klocek drukarski, który wykorzystuje się w tradycyjnych technikach druku wypukłego lub wklęsłego.
Gdzie szukać fontów do projektowania graficznego? Mamy kilka możliwości… Nierzadko rodziny profesjonalnie przygotowanych krojów pisma potrafią kosztować po kilkaset euro. Nie zawsze dysponujemy taką kwotą na zakup fontu lub po prostu szukamy najkorzystniejszej opcji cenowej… Czytaj dalej, a dowiesz się, gdzie znaleźć najlepsze darmowe fonty!
Czego szukać, żeby nie łamać praw autorskich?
Należy pamiętać, że większość darmowych zestawów krojów pisma posiada ograniczenie w postaci praw autorskich. Prawa te mogą zabraniać wykorzystywania wybranego fontu do celów komercyjnych, lub dopuszczać jego użycie wyłącznie pod konkretnymi warunkami. Wpisując wyłącznie frazę ?darmowe? dostawioną do słowa ?czcionki? lub ?font?, uda nam się wyszukać tysiące propozycji. Niestety większa ich część będzie bezużyteczna! Dlaczego? Właśnie ze względu na wspomniane ograniczenia wynikające z praw autorskich.
Dobrze, żebyśmy każdorazowo przed i po pobraniu paczki z wybranym fontem upewnili się, że licencja obejmuje możliwość wykorzystania, na jakim nam zależy. Jeśli projektujemy coś wyłącznie dla własnych potrzeb i nie będziemy w ten sposób pozyskiwać żadnych korzyści (zwłaszcza finansowych), to śmiało możemy również skorzystać z wersji demo wybranych krojów pisma! To świetna sprawa, gdy wydaje nam się, że płatny krój pasowałby do naszego projektu, ale wahamy się przed jego zakupem. Wersja próbna pozwala wypróbować i przetestować wybraną typografię bez konieczności płacenia. Często takie demo zawiera mniej glifów, które są dostępne dopiero po zakupie pełnego zestawu. Jednak nie stoi to na przeszkodzie temu, by sprawdzić taki krój pisma w niepełnej wersji i zadecydować, czy chcemy go kupić za określoną kwotę.
Tak samo jak w przypadku innych zasobów graficznych jak np. zdjęcia czy ilustracje, może zdarzyć się, że darmowy krój pisma będzie dopuszczał wykorzystanie nawet komercyjne bez żadnych ograniczeń, ale konieczne będzie uwzględnienie autorstwa jego twórcy w formie drobnego dopisku w obrębie projektu. Często na stronach z darmowymi fontami nazywa się to atrybucją lub przypisaniem. To konieczne, by dostępny zasób był wykorzystany zgodnie z prawem, nie naruszając praw autorskich.
Darmowe źródło fontów do wykorzystania komercyjnego
Konkretnym źródłem, które warto znać, jest baza fontów stworzona przez Google. Google Fonts to zbiór krojów pisma opublikowanych na licencji Open Source, co znaczy, że mogą być wykorzystywane komercyjnie i nie tylko oraz udostępniane. Warto zwrócić uwagę, by pobierane fonty w zestawie posiadały polskie znaki. Może okazać się to kluczowe, gdy w projekcie znajdą się litery typu ?ą?, ?ę?. Google fonts ułatwia sprawę i daje możliwość sprawdzenia na bieżąco tego, jak będzie wyglądała dana fraza w konkretnym kroju pisma. Wystarczy wpisać np. zdanie ?Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag?. Nie dość, że zobaczymy, jak prezentuje się zapisane przy użyciu wybranego fontu ? to upewnimy się, że zawiera on polskie znaki diakrytyczne.
Google wprowadziło również ułatwienie popularne na stronach tego typu. Można filtrować fonty ze względu na ich styl. Wybierzesz ręczne pisanki czy kroje szeryfowe? Dostępne są również ?suwaki?, które pozwalają ustalić dokładniejsze kryteria wyszukiwania zależne na przykład od szerokości znaku lub jego pochylenia. W bibliotece Googla dostępne są kroje variable, co oznacza, że w programie graficznym można dostosowywać pogrubienie znaków nie tylko przez wybór konkretnej odmiany, ale również przez regulację w typie ?suwaka?.
Popularne źródło fontów
Inną biblioteką fontów, która przez swoją dostępność i dużą popularność dystrybuuje nie tylko same perełki, ale mieszają się tam różnorodne jakościowo zasoby ? jest DAFONT. To strona, oferująca zaskakująco duży wachlarz różnorodnych krojów z polskimi znakami diakrytycznymi. Warto szukać tam darmowych krojów, które mają być wyjątkowe! Podobne do graffiti lub szablonowego wojskowego pisma? Proszę bardzo! Duża biblioteka została podzielona na dosyć szczegółowe kategorie, co znacznie ułatwia ich przeszukiwanie. Można znaleźć kroje dedykowane np. Walentynkom lub Bożemu Narodzeniu i szybko dopasować je do tematycznego projektu.
Pamiętaj o tym!
Bez wątpienia w Internecie dostępnych jest wiele darmowych krojów pisma, które mogą idealnie nadać się do wykorzystania w oryginalnym projekcie. Z pewnością ogólnodostępne biblioteki zasobów są świetnym źródłem do szukania i znajdywania wyjątkowych fontów. Prawdopodobnie każdy projektant ma swoje ulubione źródła, którym ufa i zna zasady pobierania i korzystania z dostępnych tam materiałów. Najważniejsze, by pamiętać o tych możliwościach i możliwych ograniczeniach. Jeśli szukasz darmowego fontu do wykorzystania komercyjnego, zawsze upewnij się, że licencja wybranego kroju to umożliwia.