Jak zaprojektować grę planszową od podstaw?

Jak zaprojektować grę planszową?

Gry planszowe już od wielu lat przeżywają w Polsce renesans. Dawniej mogły być postrzegane jako zabawa dla dzieci. Obecnie propozycje dla najmłodszych stanowią tylko jeden segment spośród szerokiej gamy możliwości. Istnieje cała masa gier planszowych przeznaczonych dla dorosłych. Wiele opcji charakteryzuje się bardzo rozbudowanymi zasadami, które gwarantują rozrywkę na wielogodzinne sesje.

Nie musisz jednak polegać wyłącznie na ofertach dostarczanych przez innych twórców. Projektowanie gier planszowych jest dostępne dla każdego. Przekonaj się, jak należy podejść do tego wyzwania, aby nie zbłądzić po drodze.

Dlaczego warto zrealizować własny pomysł na grę planszową?

Pierwsze rozważania dotyczące wykonania własnej koncepcji mogą budzić pewne wątpliwości. Całkowicie naturalne są chwile zwątpienia, gdy zastanawiasz się, po co realizować własną wizję, skoro wokół jest tak wiele innych propozycji. Poznaj jednak powody, dla których warto podjąć takie wyzwanie:

    Oryginalne pomysły

    Projektowanie graficzne stanowi kreatywny proces, który pozwala na wyrażenie swojej wyobraźni i pomysłowości. W toku prowadzenia prac przygotowawczych można wykorzystać różne umiejętności, takie jak rysowanie, pisanie i programowanie. Dzięki połączeniu różnych zdolności powstaje spójna i unikatowa całość.

    Integracja i spędzanie czasu w grupie

    Gry planszowe służą integracji i spędzaniu czasu w grupie. Jeśli projektujesz własną grę, musisz zacząć również myśleć
    o towarzyskich aspektach rozgrywki. Idealny mechanizm pozwala na utrwalenie więzi pomiędzy uczestnikami rozgrywki. W związku z tym możesz przy okazji rozwinąć swoje kompetencje społeczne.

    Spostrzegawczość i myślenie strategiczne

    Wiele gier planszowych wymaga od graczy spostrzegawczości
    i myślenia strategicznego. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko uczestnicy rozgrywki rozwijają się w tym wymiarze. Jako twórca zasad również masz doskonałą okazją do doskonalenia swoich zdolności.

    Kreatywna forma marketingu

    Gra planszowa może również stać się kreatywną formą prowadzenia działań marketingowych. Wystarczy uwzględnić swoją markę bądź ofertę w rozgrywce. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to w nienachalny sposób, który nie zaburza rozgrywki. Firmowy akcent powinien być jedynie tłem do całej zabawy.

    Wartość edukacyjna

    Nie do przecenienia jest również wartość edukacyjna. Nie musisz mieć opanowanych wszystkich potrzebnych umiejętności, gdy zabierasz się do działania. Tworzenie gry może stać się zatem doskonałym pretekstem do poszerzenia zakresu kompetencji. Gdy sfinalizujesz projekt, będziesz mieć gotową grę, a także poczucie, że udało Ci się rozwinąć swoje zdolności.

    Sposób na odpoczynek

    Projektowanie gry planszowej to doskonały sposób na odpoczynek. Praca pochłania całą Twoją uwagę. W związku z tym jesteś w stanie skutecznie odetchnąć od codziennych trosk
    i zrelaksować się nieco w krainie własnej fantazji.

    Możliwość zarobku

    Nie da się ukryć, że projektowanie gier planszowych generuje również możliwość zarobku. Jeśli osiągniesz spektakularne efekty i zdołasz skutecznie wypromować swój produkt, możesz spodziewać się sporych zysków.

    Jak zrobić grę planszową od podstaw?

    Na początek nie potrzebujesz jeszcze żadnych narzędzi. Wystarczy wytężyć umysł, aby rozsupłać worek z pomysłami. Przygotuj jedynie coś do pisania, aby na bieżąco zachowywać wszystkie przemyślenia. Na tym etapie możesz pozwolić sobie na sporą dawkę twórczego chaosu, ale warto już stopniowo wytyczać konkretny kierunek.

    Jak zrobić Własną grę? 

    Gdy zadajesz sobie pytanie, jak zrobić własną grę, warto zacząć od określenia jej rodzaju. Do wyboru masz strategię, kooperację, rywalizację i szeroką gamę innych możliwości. Być może czujesz się najpewniej w jednej dziedzinie. Jeśli masz problem z podejściem decyzji, zastanów się, jakie emocje chcesz wywołać u graczy. W tej fazie należy też rozważyć kwestię fabuły, poziomu trudności.

    jak zrobić ciekawą grę planszową?

    Gdy zastanawiasz się, jak zrobić ciekawą grę planszową, należy zwrócić szczególną uwagę na otoczkę fabularną. To historia zazwyczaj bywa czynnikiem, który absorbuje uczestników i sprawia, że całkowicie zagłębiają się
    w przedstawionych realiach. Opowieść stanowi solidny fundament, na którym może zacząć budować techniczne filary. Postaraj się opracować zasady, sposób zdobywania punktów, strategie i sposoby zwycięstwa. Pamiętaj, że rozgrywka musi być zrozumiała, a jednocześnie interesująca i wciągająca. Możesz też zastanawiać się, jak powinna na tym etapie wyglądać
    gra planszowa.

    Wzór w surowej formie w zupełności wystarczy. Nie opłaca się jeszcze inwestować czasu, energii ani pieniędzy w dopracowanie oprawy wizualnej, kiedy na pewno masa elementów ulegnie zmianie.

    Jak stworzyć grę z przemyślaną mechaniką rozgrywki?

    Gdy masz już za sobą opracowanie rdzenia rozgrywki, należy poddać swoją koncepcję weryfikacji. Przychodzi zatem pora na testowanie. To bardzo ważny element tworzenia gry planszowej. Dzięki niemu jesteś w stanie sprawdzić, jak gra sprawuje się w praktyce. W takich warunkach widzisz jak na dłoni wszystkie niedociągnięcia oraz uchybienia w balansie rozgrywki. Wystarczy zatem uważnie obserwować wszystkie elementy i stopniowo spisywać wyciągnięte wnioski.

    W tej fazie warto skorzystać ze wsparcia innych testerów. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że mimo najszczerszych chęci pewne kwestie Ci umkną. Niezależne osoby będą miały większy dystans do Twojej gry. W związku z tym zdołają one wychwycić zupełnie inne kwestie.

    Faza testowania nie powinna być zakończona zbyt wcześnie. Warto krok po kroku zweryfikować wszystkie komponenty. Im więcej błędów wychwycisz na tym etapie, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo zanotowania wpadki, gdy gra zostanie już udostępniona szerokiemu gronu odbiorców.

      Jak stworzyć własną grę w praktyce?

      Gdy mechanika jest gotowa i sprawdzona, można w końcu skupić się na dopieszczeniu bardziej powierzchownych względów. Na tym etapie wcześniej używany prototyp gry w surowej formie zmieni się nie do poznania. Przede wszystkim uzupełnij szkic planszy. Możesz to zrobić przy pomocy oprogramowania przeznaczonego do projektowania grafiki wektorowej. Do takich celów służy chociażby Adobe Illustrator albo Inkscape.

      Po sfinalizowaniu projektu możesz przystąpić do drukowania. Zastosuj karton albo papier o wysokiej gramaturze. Plansza musi być wytrzymała. W celu uzyskania jeszcze większej trwałości możesz wykorzystać laminat albo folię samoprzylepną. Dzięki temu konstrukcja stanie się lepiej zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami.

      Plansza to centralny punkt Twojej gry. W związku z tym od niej należy zacząć. Gdy tylko będzie gotowa, można przejść do stworzenia innych elementów rozgrywki. Mogą to być pionki, żetony bądź inne przedmioty. Wszystko zależy od Twojej koncepcji. Do produkcji zastosuj drewno, plastik bądź metal. Zwróć uwagę na kształt, wielkość oraz wygodę użytkowania. Postaraj się również zadbać o trwałość i estetyczne wykończenie tych elementów.

      Jeżeli w Twojej grze wykorzystywane są karty, wykorzystaj papier o wysokiej gramaturze. Pamiętaj jednak, aby zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania. Warto zastosować dodatkowo laminat albo folię, aby zwiększyć wytrzymałość. Karty są poddawane intensywnej eksploatacji. Ze względu na ich delikatną strukturę, mogą ulegać zużyciu. Warto zatem uchronić je przed przedwczesną utratą swoich walorów.

      Na koniec przychodzi pora na ukoronowanie, czyli opakowanie. W tym przypadku warto dokładnie przemyśleć układ wnętrza pudełka. Każdy element rozgrywki powinien mieć swoje wyznaczone miejsce, aby zachować porządek i niczego nie pogubić. Postaraj się też umieścić na okładce atrakcyjną grafikę, która przyciągnie uwagę innych miłośników gier planszowych.