Model godzinowy
Sposób rozliczania na podstawie modelu godzinowego to nic innego jak opłacanie każdej przepracowanej roboczogodziny. Metoda ta jest bardzo popularna, wśród wielu grafików. Z modelu godzinowego korzysta się także w przypadkach, kiedy dokładny zakres prac może być trudny do określenia przed ich wykonaniem.
W takiej sytuacji grafik po zakończonej współpracy lub po jej etapie podlicza wszystkie roboczogodziny i ich gotową, ustaloną liczbę przekazuje Klientowi.
Model godzinowy sprawdza się też w przypadku projektów nietypowych, o charakterze dynamicznym i zmiennym. Wówczas również najlepiej jest poczekać
z podliczeniem czasu pracy na koniec projektu i dopiero wtedy zebrać wszystkie przepracowane godziny.
Model godzinowy – zalety?
Do najważniejszych plusów tego sposobu rozliczania zdecydowanie należy zaliczyć dużą elastyczność. Podliczanie realnego czasu pracy pod koniec projektu lub jego części to duża swoboda zarówno dla zleceniodawcy, jak
i pracownika. Możliwe jest bowiem dopasowanie zakresu prac, potrzebnej liczby ewentualnych zmian czy poprawek do indywidualnych wymagań
i oczekiwań klienta
Model godzinowy to również przejrzystość. Zleceniodawca lub klient po otrzymaniu rozliczenia dokładnie wie, ile czasu przepracował freelancer i za ile godzin realnego działania musi zapłacić.
Godzinowy sposób rozliczania współpracy wiąże się także z możliwością znacznie bardziej dynamicznego rozwoju działań pracownika oraz samego projektu. Nie ma konieczności ścisłego określania zakresu prac i formy projektu już na samym jego początku.
Szacunkowa wycena
- Złożoność i zakres projektu
- Termin realizacji
- Ilość zaangażowanych osób
- Długość współpracy
Różnice rozliczania godzinowego
Sposób rozliczania za roboczogodziny ma też swoje minusy. Przede wszystkim jest to wyższy koszt współpracy, szczególnie w porównaniu do modelu zryczałtowanego. Klient nie płaci z góry ustalonej kwoty, ale realną sumę, ściśle związaną z liczbą wypracowanych w danym projekcie lub w danym miesiącu godzin. Niekoniecznie musi to jednak być mankamentem tego modelu rozliczania. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, jak również od tego, na czym przede wszystkim zależy Klientowi.

Model godzinowy – dla kogo się sprawdzi?
Rozliczanie na podstawie realnie przepracowanych roboczogodzin to model, który sprawdzi się w przypadku dynamicznie zmieniających się projektów. Jest to odpowiednia metoda rozliczania dla firm i klientów, którzy nie chcą lub nie są w stanie już na początku współpracy określić z góry zakresu pracy.
Jest to również model odpowiedni dla osób szukających okazjonalnego wsparcia wybranego freelancera lub współpracy w niepełnym wymiarze czasu.
Rozliczanie godzinowe może być rozwiązaniem stałym lub tymczasowym, szczególnie dla klientów będących na etapie sprawdzania wybranej współpracy. Nierzadko bywa to bowiem etap przejściowy przed zmianą na długoletnią współpracę, rozliczaną innymi metodami.

Model godzinowy od Fesido
Cenimy sobie elastyczność i pełną transparentność w rozliczaniu, dlatego często pracujemy w modelu godzinowym. To idealne rozwiązanie dla projektów, w których zakres prac może ewoluować, a także dla tych o dynamicznym i zmiennym charakterze. Dzięki temu płacisz dokładnie za przepracowany czas, bez żadnych ukrytych kosztów – po prostu podliczamy roboczogodziny po zakończeniu współpracy lub danego etapu, a Ty masz pewność, że wszystko jest jasne.
Interesuje Cię taka forma współpracy? Chcesz poznać szczegóły, dopytać o nasze podejście do projektów graficznych, czy od razu zlecić nam realizację?
Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i omówimy, jak możemy pomóc w realizacji Twojego projektu.
Formularz kontaktowy
Napisz do nas!
Telefon
Umów rozmowę poprzez formularz kontaktowy
Adres
ul. Kapelanka 12,
30-347 Kraków
Godziny pracy
Pon. – Pt.: 8.00 – 17.00
Weekend: Zamknięte