Druk DTG – na czym polega?

Druk DTG – na czym polega?

Technologia DTG zrewolucjonizowała druk cyfrowy, podbijając głębię kolorów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej rozdzielczości i jakości nadruku. DTG, jako druk bezpośredni (z ang. Direct To Garment), to nowoczesna technologia cyfrowego nanoszenia barwników bezpośrednio na tekstylia,
obecna na rynku zaledwie od paru lat. Jak wykorzystać możliwości technologii druku bezpośredniego DTG w praktyce?

  Technologia DTG – druk cyfrowy wysokiej jakości

  Druk DTG jest jedną z najnowocześniejszych metod nadruku bezpośredniego, która umożliwia nanoszenie grafik w pełnym kolorze, oddaje głębię barw
  i zachowuje niezwykle
  wysoką rozdzielczość nadruku oraz jakość. Jednakże druk DTG jest stosowany głównie do nadruków na koszulkach i innych elementach odzieży, a nie na materiałach reklamowych, takich jak ulotki, foldery czy katalogi. W przypadku produkcji broszury reklamowej stosuje się zwykle druk offsetowy lub cyfrowy, w zależności od nakładu i potrzeb odbiorców.

   DTG – druk bezpośredni

   DTG druk opiera się na sprawdzonym sposobie działania maszyny drukarskiej – można porównać tę technologię do zwykłej drukarki atramentowej,
   którą wielu z nas miał kiedyś w domu lub w biurze. Duże przemysłowe drukarki DTG są przystosowane do aplikowania nadruku na ubraniach.
   Nazwa technologii
   Direct To Garment wskazuje, że ten rodzaj druku cyfrowego polega na bezpośrednim naniesieniu farby drukarskiej na koszulkę lub inny rodzaj odzieży. Farba wchodzi w głąb tkaniny, dzięki czemu nadruk wtapia się w podłoże i jest niewyczuwalny pod palcami. Dlaczego to takie ważne
   dla użytkowników T-shirtów, bluz dresowych i różnych części garderoby oraz tekstyliów? Materiał z nadrukiem układa się dobrze na sylwetce, a całość wygląda niezwykle estetycznie. Druk DTG jest doskonałym rozwiązaniem dla producentów odzieży, którzy chcą dodawać skomplikowane, wielokolorowe wzory na koszulki, bluzy, torby i inne podobne przedmioty z tkaniny.

   Drukowanie pojedynczej sztuki odzieży za pomocą DTG zajmuje około trzech minut. Ten czas drukowania różni się w zależności od modelu drukarki. Niektóre zautomatyzowane drukarki DTG mogą drukować wiele koszulek z rzędu, a inne wymagają nadzoru, ręcznego usunięcie zadrukowanej części garderoby przez technika i zastąpienie jej kolejną sztuką, aby kontynuować proces drukowania.

    Druk DTG – co to jest i jak wygląda?

    Jak wygląda druk DTG – czy daje nowe możliwości w środowisku reklamy i marketingu? Bezpośredni druk cyfrowy DTG na odzieży przypomina nieco drukowanie na papierze. Zamiast arkusza papieru używa się jednak tekstyliów, na przykład koszulki czy torby reklamowej z płótna. Nadruki cyfrowe
    są szeroko stosowane do wielu projektów, ponieważ cechuje je niezwykle wysoka trwałość. 

    Druk bezpośredni DTG oddaje głębię kolorów i zachowuje wysoką rozdzielczość nadruku oraz znakomitą jakość produktu finalnego. Dzięki temu druk DTG jest idealny do zastosowania w reklamie, szczególnie w przypadku rozmaitych gadżetów reklamowych wykorzystywanych do promocji bezpośredniej. Dzięki technologii DTK nadruk na takich przedmiotach jak koszulki, torby, kubki czy breloczki jest wyjątkowo nasycony i przyciągające uwagę.
    Druk cyfrowy DTG umożliwia drukowanie niemal każdego
    projektu graficznego, co pozwala na stworzenie unikalnych gadżetów reklamowych,
    które ekscytują i wzbudzają pozytywne konotacje, a także pozostają w pamięci klientów.

     Czy nadruk DTG jest trwały? Zalety i wady technologii DTG

     Nadruk DTG na odzieży jest bardzo trwały i może wytrzymać setki prań w pralce oraz suszenie w suszarce do ubrań. Zapewnia to poprawne nałożenie znakowania, odpowiednie przygotowanie materiału oraz wysokiej jakości barwniki do tkanin i maszyny. Trwałość nadruku DTG jest porównywalna
     do sitodruku, należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich zasad prania odzieży z nadrukiem.

      Zalety druku DTG:

      Wysoka jakość i szczegółowość grafiki

      Niskie koszty produkcji i brak minimalnej liczby zamówień

      Szeroki zakres kolorów

      Łatwość i czystość procesu

      Technologia przyjazna dla środowiska

      Wady technologii DTG:

      Maksymalny dodatek sztucznych włókien w składzie tkaniny do nadruku DTG (np. poliestru) nie może przekraczać 20 proc

      Nie można zadrukować całego ubrania jednym wzorem ze względu na ograniczone pole zadruku

      Druk DTG vs. DTF – który jest lepszy?

      Chociaż obie metody drukowania, DTG i DTF, mogą wydawać się na pierwszy rzut oka podobne, mają jednak pewne istotne różnice. Obie metody drukowania zapewniają niesamowite rezultaty pod względem jakości druku i trwałości. 

       Jakość druku DTF jest doskonała. Mimo że nadruk sprawia wrażenie plastycznego i początkowo może być nieco sztywny, po kilku praniach będzie się zużywał. Poza tym wydruki DTF są gładkie i elastyczne, co także zapewnia trwałość. Wydruki są odporne na pękanie i wytrzymują intensywne użytkowanie oraz pranie w zimnej i letniej temperaturze bez blaknięcia kolorów. Jednakże na konstrukcji mogą pojawić się drobne pęknięcia, jeśli odzież zostanie wyprana w bardzo gorącej wodzie.

       Metoda DTF doskonale nadaje się do drukowania zdjęć, kolorowych projektów, grafik i dzieł sztuki. Szczególnie po wcześniejszej fotoedycji zdjęć efekt będzie niesamowity, ponieważ atrament nie wsiąka w tkaninę, lecz jest dociskany na wierzch. Nadruk jest bardzo cienki, więc nie będzie sprawiał wrażenia nieprzyjemnego.

      Druk DTG zapewnia także fantastyczną jakość druku. Świeży nadruk może wydawać się nieco szorstki, ale wygładza się po kilku praniach. Nadruk może być nieco gumowaty, jednak nie powoduje żadnych nieprzyjemnych wrażeń w dotyku – zwykle nie będzie to w ogóle zauważalne. Technika DTG nadaje się doskonale do drukowania kolorowych projektów, grafik, tekstu i nie tylko. Te wydruki zawsze wyglądają znakomicie, ale niektóre czynniki mogą mieć wpływ na wynik wydruku. Na przykład, ponieważ tkanina wchłania atrament, nadruk może być mniej żywy, szczególnie na czarnej lub kolorowej odzieży.

      Dlaczego warto korzystać z bezpośredniego nadruku DTG?

      Nadruk bezpośredni z drukarki DTG będzie doskonałym wyborem do zrealizowania małej serii odzieży ze spersonalizowanym nadrukiem. Sprawdzi się na odzieży promocyjnej, na imprezy targowe lub przy okazji imprezy firmowej na koszulki dla całej ekipy. Projekt, który jest nanoszony na ubrania, powinien być cyfrowym obrazem – można więc wykorzystać w projektowaniu fotografie lub posłużyć się motywem graficznym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pliku do druku w studiu graficznym Fesido będziesz mieć pewność, że nadruki będą prezentowały się profesjonalnie. Dokładne odwzorowanie każdego szczegółu z projektu DTG na drukarkę gwarantuje, że finalny produkt charakteryzuje się najwyższą jakością.