Papier kredowy – właściwości, zastosowanie

Elegancki papier kredowy ? zastosowanie i właściwości

To, jaki papier wybierzemy do druku naszych materiałów firmowych i reklamowych, ma dużo większe znaczenie, niż można by się było spodziewać. Jakość szczegółów, odwzorowanie kolorów, wyrazistość i kontrast i estetyka całości ? zależeć będą niemal wyłącznie od rodzaju papieru, jego klasy, gramatury, jasności i barwy. Wszystkie te parametry, odpowiednio dobrane i zestawione są w stanie stworzyć idealny nośnik, optymalnie dostosowany do potrzeb wydruku. Jeśli zależy nam na świetnie wyglądających materiałach reklamowych i firmowych ? bez wahania postawmy na papier kredowy. W pozostałych przypadkach wystarczy tańszy, ?zwyczajny? papier offsetowy.

Ważne zadanie ? odpowiednie papiery do druku

Zanim zlecimy wydruki, warto dokładnie przemyśleć, czego nam potrzeba. Chcemy perfekcyjnie wyglądających zaproszeń, doskonałej jakości folderów, które podnoszą prestiż firmy bądź uwodzą elegancją i zapraszają do drogiej, ekskluzywnej restauracji? Czy może wystarczą estetyczne ulotki, dzięki którym poinformujemy przechodniów o świeżo rozpoczętym kursie, czy nowo otwartym butiku tuż za rogiem? Papier do druku naszych materiałów powinien być jakościowo adekwatny do stawianego przed nim wyzwania. Tak, by było maksymalnie estetycznie, a przy tym jak najmniej kosztownie. Raczej nie ma sensu zlecać wydruku rozdawanych na ulicy karteczek ? z których, jak wiemy, większość może powędrować do kosza ? na wysokiej klasy kredowym papierze. Inaczej w przypadku naprawdę ważnych materiałów, przygotowywanych z myślą o równie ważnych gościach, potencjalnych klientach i kontrahentach. Tu dobre wrażenie będzie na wagę złota.

Papier offset, a kredowy ? najpopularniejsze nośniki

Papiery do druku to całkiem bogata paleta form, faktur, składu i jakości. Z uwagi na rozmaite parametry, można by dzielić je na grupy i zestawiać w pary pod względem pojedynczych cech bez końca. Dlatego skupimy się na najbardziej typowych, najczęściej używanych i najchętniej wykorzystywanych podkładach, jakimi są papier kredowy i offset papier. Porównanie pozwoli na uwypuklenie najbardziej charakterystycznych cech tych podkładów oraz umożliwi zrozumienie zasadności wyboru papieru kredowego do określonego typu wydruków wysokiej jakości. Oba rodzaje papieru różni skład i to, co najistotniejsze dla klasy druku, czyli rodzaj powierzchni. W przypadku papieru offsetowego mamy do czynienia z szorstką i chropowatą, ale jednocześnie bardziej chłonną dla tuszu, a w przypadku kredowego papieru ? gładką, powlekaną i niezbyt komfortową do pisania, jednak znacznie lepiej eksponującą nadruk i trwalszą powierzchnią.

Doskonałe właściwości papieru kredowego w druku

Papier kredowy jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów w poligrafii. Jest tak za sprawą świetnych właściwości tego nośnika, dzięki którym drukowane foldery, plakaty czy wizytówki są naprawdę efektowne i robią dobre wrażenie na obdarowanych nimi osobach. Kredowy papier jest powlekany cieniutką warstwą mieszaniny białego mineralnego pigmentu oraz kleju, dzięki czemu jest nieco śliski i słabiej chłonie wilgoć oraz farbę. Umieszczane na nim wydruki są natomiast bardzo wyraźne, charakteryzują się dużym kontrastem i naturalną, nasyconą kolorystyką, a same materiały drukowane na tego typu papierze ? wysoką trwałością, znacznie wyższą, niż w przypadku papieru offset. Gramatura papieru kredowego sięga od 90 g/m? do 400 g/m?, powierzchnia jest gładka i przyjemna w dotyku, a możliwe opcje powłoki zewnętrznej obejmują zarówno mat, jak i połysk o rozmaitym natężeniu. Do słabszych stron tego nośnika należą natomiast niemożność ponownego zadruku oraz śliskość utrudniająca pisanie.

    Wyjątkowy i uniwersalny papier kredowy ? zastosowanie

    Papier kredowy znajduje zastosowanie w druku wielu różnorodnych materiałów, od stosunkowo skromnych projektów po wysokiej klasy produkty premium. Ponieważ występuje w wielu rozmaitych gramaturach, zwiększa to wielokrotnie możliwości wykorzystania tego typu nośnika. W zależności od grubości kartek i formatów kredowy papier świetnie nadaje się do druku:

     

    • broszur i wysokiej jakości ulotek na ważne branżowe imprezy;
    • firmowych katalogów, folderów i prezentacji;
    • fotoksiążek i publikacji okolicznościowych;
    • zaproszeń i ekskluzywnych biletów;
    • estetycznych wizytówek;
    • plakatów;
    • dyplomów, zaproszeń, certyfikatów;
    • niewielkich kartonów i ozdobnych opakowań;
    • niestandardowych, ulepszonych wersji niemal wszystkich klasycznych materiałów.

    Estetyczny papier kredowy ? opcja do zadań specjalnych

    Papier kredowy to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie potrzeba doskonałej jakości wydruków, idealnego oddania kolorów i perfekcyjnego odwzorowania szczegółów. Z uwagi na swoją wysoką jasność i nieskazitelną biel, doskonale prezentuje barwne printy, a w wersjach kolorowych ? nadaje produktom unikatowych walorów estetycznych. Dodatkowo łatwo go uszlachetnić ? specjalną powłoką, lakierem UV, pyłem, impregnacją, złoceniem, srebrzeniem i rozmaitymi metodami, które znacząco zwiększą atrakcyjność gotowej pracy. Poza estetyką ? kredowy papier to również wysoka funkcjonalność zadrukowanych materiałów. Jako że druk na tego typu arkuszach jest nieco droższy, dłuższy i bardziej wymagający, niż przy wykorzystaniu zwykłego papieru, nie przyda się do codziennych zastosowań i wydruków seryjnych. Gdy potrzeba masowych ilości kartek do biura czy urzędu, niższej jakości ulotek, notesów i materiałów biurowych, korzystniej sięgnąć po tańszy, mniej wymagający offsetowy papier.