Symbol TM – co tak naprawdę oznacza ten skrót?
- Jaką wartość posiada i co oznacza skrót TM?
- TM symbol – co tak naprawdę oznacza ten skrót?
- Co oznacza TM od strony prawnej, a co symbol ??
- TM – symbol dla każdego, czy nobilitujące oznaczenie?
- Kiedy przedsiębiorcy wolno używać symbolu TM?
- Komu służy i do czego przydaje się TM skrót?
- Co znaczy TM w kontekście prawa własności marki?
- Do ochrony marki lub logo symbol TM to za mało
Jaką wartość posiada i co oznacza skrót TM?
Skrót TM – tak często spotykany, a tak mało o nim wiemy. To jeden ze znaków, że marka lub logo firmy podlegają ochronie, ale jakiego typu? Ten prosty znaczek, młodszy brat popularnej i sławnej ikony ® wciąż budzi kontrowersje i owiany jest tajemnicą. Jeśli jesteś konsumentem lub przedsiębiorcą i zastanawiasz się: co znaczy TM, jesteś na dobrej drodze. Oznacza to wątpliwości, które warto rozwiać, zanim pojawią się prawdziwe kłopoty. Wprowadzając markę na rynek, rozwijając działalność, czy pomagając nowo powstającym firmom w budowaniu wizerunku, warto znać podstawowe aspekty prawne dotyczące zakresu ochrony nazw i logo, czyli znaków towarowych.

TM symbol – co tak naprawdę oznacza ten skrót?
Większość z nas codziennie spotyka się z symbolem TM, ale niewielu wie, co dokładnie oznacza ten znak i jaka jest jego funkcja. Powszechnie sądzi się, że TM to nic innego, jak marka zastrzeżona, jednak jest w tym niewiele prawdy. Zastanawiasz się: co oznacza TM, tajemniczy skrót, jaki znajdziemy obok wielu nazw marek czy graficznych logo firm? Znaczek ten to nic innego jak skrócone słowo „trademark”, czyli po prostu w tłumaczeniu z języka angielskiego „znak towarowy”. Czyli nic więcej jak komercyjnie używane na rynku oznaczenie logo lub nazwa firmy. I tylko tyle. Przekonanie o fakcie, że TM w jakikolwiek sposób chroni znak przed przywłaszczeniem, jak i to, że opisuje wyłącznie oryginalne produkty to mity. TM symbol w praktyce może być użyty przez każdego, a do korzystania ze znaczka nie potrzeba żadnych uprawnień ani certyfikatów. Zupełnie inaczej niż w przypadku podobnego do TM znaczka ®
Co oznacza TM od strony prawnej, a co symbol ??
To wszystko, co w powszechnej opinii przypisywane jest znaczkowi TM, tak naprawdę należy się symbolowi ® „R” w kółku? skrót od angielskiego „registered”, czyli „zarejestrowany” ® oznacza, że logo lub nazwa ozdobione tym symbolem mają bardzo silną ochronę prawną, gdyż zostały zastrzeżone w należnym urzędzie rejestrowym. A więc ich właściciel dysponuje mocą zakazującą posługiwania się jego własnością – znakiem towarowym wpisanym w oficjalny rejestr marek zastrzeżonych. Takiego zabezpieczenia niestety nie ma osoba stosująca znaczek TM. Logo, czy nazwa opatrzona symbolem „trademark” narażona jest zarówno na skopiowanie, jak i wykorzystanie podobieństwa. A właścicielowi przysługuje tylko minimalna ochrona prawna, zwykle lokalna. I to w przypadku, kiedy uda mu się udowodnić przed sądem, że stworzonego przez siebie znaku towarowego używał jako pierwszy.
TM – symbol dla każdego, czy nobilitujące oznaczenie?
Wiemy już, co znaczy TM, pora przyjrzeć się praktyce posługiwania się tym symbolem. Otóż jest on niezwykle często używany przez osoby, które chciałyby zaznaczyć w przestrzeni publicznej swoje pierwszeństwo do danego oznaczenia czy nazwy. A także przez duże marki, które oficjalnie zarejestrowały swoje znaki towarowe i w praktyce mogą posługiwać się również znaczkiem , bądź też są w trakcie przeprowadzania procesu zastrzegania znaku. TM skrót nie informuje nas zatem, czy nazwa lub logo zostały zastrzeżone, czy też nie. Sprawdzić to można wyłącznie samemu, zaglądając do oficjalnych, powszechnie dostępnych rejestrów i urzędowych publikacji. Ponieważ przedsiębiorca, który zastrzegł markę, nie jest zobowiązany do umieszczania informującego o tym znaczka, powstaje niejasność, która sprawia, że symbol TM niejako zyskuje na znaczeniu. A przynajmniej odstrasza potencjalnych chętnych do wykorzystania popularnego logo lub chwytliwej nazwy.
Kiedy przedsiębiorcy wolno używać symbolu TM?
Posługiwanie się symbolem TM w zasadzie nie wymaga przeprowadzania żadnej procedury rejestracyjnej ani ponoszenia opłat. Podobnie, jak i nie istnieje kara za używanie tej ikony, jak to ma już miejsce w przypadku nieuprawnionego używania symbolu ?. Zdarza się, że obecna od dawna na rynku firma, która jest już na półmetku procedury rejestracji swojego znaku towarowego, czuje się upoważniona do umieszczania przy swoim logo „R” w kółku?. Niestety przed otrzymaniem oficjalnego dowodu zastrzeżenia znaku towarowego (w postaci wydawanego przez Urząd Patentowy świadectwa ochronnego) taka sytuacja jest niedopuszczalna i najpewniej zakończy się sporą grzywną. TM skrót można natomiast umieszczać dowolnie obok logo lub nazwy (zwyczajowo w prawym górnym bądź dolnym narożniku), a jedynym ograniczeniem dla wprowadzenia tej ikonki będzie warunek komercyjnego używania znaku, którym się posługujemy.
Komu służy i do czego przydaje się TM skrót?
Jak już zauważyliśmy, choć nie wszyscy wiedzą dokładnie, co oznacza skrót TM, większość z ostrożnością sięgnęłaby po podobną nazwę lub logo opatrzone tym symbolem. Instynktownie wyczuwamy, że tego typu ikonka to jakaś nieokreślona forma ostrzeżenia przed kradzieżą nazwy czy przywłaszczeniem marki. Jak się okazuje, w pewnych przypadkach, może okazać się i rzeczywistą ochroną oraz argumentem w sporze z konkurencją. Jakie są jeszcze plusy stawiania TM logo przy swoich znakach towarowych? To między innymi:
- zaznaczenie swojej pozycji na rynku;
- sposób na obwieszczenie konkurencji, że używana nazwa lub logo jest „nasza”;
- nobilitacja marki;
- wsparcie na wypadek problemów z uzyskaniem zgody na zastrzeżenie nazwy ze względu na zarzut opisowości znaku;
- zabezpieczenie w sytuacji zaistnienia marki w rejonie, w którym zastrzeżenie znaku nie ma mocy prawnej;
- bardziej prestiżowa forma graficzna logo bądź nazwy.
Co znaczy TM w kontekście prawa własności marki?
Jeśli spodziewamy się, że symbol TM umieszczony przy naszym logo lub nazwie firmy ochroni ją przed kradzieżą to nic bardziej mylnego. W wielu wypadkach rzeczywiście będzie w stanie wspomóc nas w sporze z nieuczciwym konkurentem, jednak nie stanowi żadnej gwarancji, że postępowanie sądowe zakończy się po myśli pokrzywdzonego przedsiębiorcy. Znaczek TM daje ochronę tego samego typu, jaką dają przepisy ogólne kodeksu cywilnego oraz przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Czyli w praktyce ? niewielką. W przypadku trafienia na przeciwnika, który ma ogromną wiedzę w tym zakresie, możemy nawet stracić prawo do własnej marki lub logo. Dlatego, by korzystać z podwyższonej ochrony prawnej, lepiej będzie udać się do odpowiedniego urzędu i zastrzec markę jako znak towarowy. Uzyskamy wówczas również prawo do zamiennego używania obu symboli TM i ® według własnego uznania.
Do ochrony marki lub logo symbol TM to za mało
Symbolem TM może posługiwać się każdy, bez względu na to, czy zarejestrował swój znak towarowy w urzędzie, czy nie. Używanie ikony nie wymaga przeprowadzenia żadnej rejestracji ani poniesienia opłat. Ponieważ dostęp do TM logo jest tak prosty, intuicja podpowiada ostrożność, a zdrowy rozsądek – zainteresowanie się sposobem zastrzeżenia znaku. Szczególnie w sytuacji, gdy marka zaczyna rozwijać się dynamicznie, konkurencja w branży jest ogromna albo właśnie w nieprzyjaznej atmosferze pożegnaliśmy się ze współpracownikiem, który otwiera własną działalność. Rejestracja znaku, choć kosztowniejsza niż jej zaniechanie, w dłuższej perspektywie z pewnością się opłaci. A zastrzeżenie znaku towarowego wcale nie odbierze możliwości używania znaczka TM, podobnie jak sławnej już „R-ki”.