Czym jest opracowanie graficzne i dlaczego jest ważne?

Stosowanie różnego rodzaju zabiegów graficznych ma za zadanie podnieść walory wizualne publikacji. Tego typu czynności sprawdzają się zarówno w przypadku książek o zróżnicowanej objętości, jak i katalogów promocyjnych, broszur i innych materiałów zachęcających czytelnika do głębszego zapoznania się z treścią. Opracowanie graficzne w tym kontekście jest podstawowym zadaniem, jakie stoi przed wykwalifikowanym grafikiem, by z powodzeniem zrealizować każdy projekt.

Co to opracowanie graficzne?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, co to opracowanie graficzne? Ta skądinąd tajemnicza nazwa z początku może nieco dezorientować, jednak dokładniejsze zaznajomienie się z terminem pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości.

Opracowanie graficzne ma przede wszystkim uwypuklić walory propozycji i przyczynić się do zwiększenia jej popularności. Jeżeli wydawnictwo definiuje dane przedsiębiorstwo, opracowanie graficzne podkreśla jego charakterystykę, uwydatniając politykę firmy
w przyjazny i ciekawy dla odbiorcy sposób. Atrakcyjny design oparty na przykuwających wzrok grafikach, interesującej czcionce czy zapadających w pamięci hasłach to jedne z wielu metod, determinujących urzeczywistnienie i upiększenie wizji pomysłodawcy.

folder firmowy

Elementy ubogacające całość

Skoro już wiemy, co to opracowanie graficzne, warto skupić się na rozwiązaniach, które są wykorzystywane w tym procesie.
Przedmiot treści warunkuje wcześniej narzucona tematyka i właśnie do niej dobierane są poszczególne elementy tworzące spójną całość. Do najczęściej używanych zaliczamy:

 

 • schematy,
 • infografiki,
 • wykresy,
 • diagramy,
 • mapy,
 • plany,
 • rysunki tematyczne,
 • tabele,

Zaawansowanie finalnego produktu jest ściśle uzależnione od instrukcji zamawiającego. Mądrze wziąć pod uwagę, że znaczne nagromadzenie symboli nie zawsze odnosi pozytywny skutek. Nierzadko proste, ale wpadające w oko emblematy harmonizujące
z pozostałym nadrukiem podnoszą estetykę pracy. Umiejętne zbilansowanie kompozycji często jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.

Profesjonalizm na każdym etapie

Rzetelne podejście do tematu warunkuje uzyskanie oczekiwanego efektu. Podobnie wygląda to w przypadku zagadnienia, jakim jest opracowanie graficzne. Cierpliwość i dokładność mają niebagatelne znaczenie w kontekście ostatecznego wyrobu.

Ekipa Fesido składająca się z doświadczonych grafików wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, realizując zamówienia
z profesjonalizmem i pasją, dzięki czemu nie umknie nam nawet najdrobniejszy szczegół. Obraz wyświetlany na monitorze różni się od wydruku, dlatego prócz umiejętności potrzebna jest także wyobraźnia, pozwalająca odpowiednio dobrać rozdzielczość danych ikonografii oraz ich rozmieszczenie. Specjaliści Fesido pomogą zaprojektować publikację wiernie odwzorowującą zamysł zleceniodawcy.

Skład DTP ? co to jest?

Wiedza, co to opracowanie graficzne, pomaga lepiej zrozumieć kolejny termin pojawiający się w nomenklaturze graficznej.
Dokładniej mowa od DTP.  Co to jest?, ktoś może zapytać. Już spieszymy z odpowiedzią.

DTP (z angielskiego desktop publishing) w dosłownym tłumaczeniu oznacza publikowanie zza biurka. Większości osób z pewnością przychodzi w tej chwili na myśl zamieszczanie postów na popularnych portalach społecznościowych lub na blogach, jednak nie do końca o to w tym chodzi. By dobrze zrozumieć pojęcie DTP ? co to jest i na czym polega, należy wyobrazić sobie cały przebieg edytowania dokumentu, począwszy od jego surowej wersji, kończąc na egzemplarzu dostarczanym odbiorcy. Zakres obróbki uzależniony jest od dyspozycji inwestora, ale zwykle ogranicza się on do następujących zabiegów:

 

 • ustawienia marginesów,
 • określenia przestrzeni przeznaczonej do zadruku,
 • korekcie tekstu,
 • skorygowaniu obrazów umieszczonych w pliku,
 • scaleniu ogółu w jeden czytelny i przejrzysty prospekt.

 

Osoba odpowiedzialna za projekt nierzadko pozostawia też uwagi dotyczące wydruku, jeśli nie ma nad nim wtedy pieczy, jednak przeważnie nadzoruje ona również ten proces. Pozwala to zachować kontrolę nad całością, a w przypadku ewentualnego nanoszenia poprawek daje szybką sposobność  zlokalizowania negatywnych niuansów i ich efektywnej korekty.

Praca jedyna w swoim rodzaju

Podstawowa wersja obszerniejszego opracowania zawierającego tekst z elementami graficznymi zazwyczaj jest poddawana składowi DTP (co to jest i czym się charakteryzuje ? już wiemy). Inwencja twórcza zarówno autora, jak i specjalisty, na którego barkach spoczywa edycja otrzymanego w formie elektronicznej dokumentu, ma niebagatelne znaczenie w kontekście ostatecznego wyglądu wydawnictwa. Współpraca tej dwójki jest zatem nieodzowna.

Otwartość na wzajemny punkt widzenia jest tu najważniejszym czynnikiem, dlatego projektanci Fesido ze zrozumieniem podchodzą do instrukcji klientów, jednocześnie służąc pomocą i doświadczeniem. Uzyskanie satysfakcjonującego dla kontrahenta konsensusu jest dla nas podstawowym zagadnieniem, jakie przyświeca nam na co dzień. Takie stanowisko umożliwia osiągnięcie sukcesu i stworzenie jedynej w swoim rodzaju pracy, z której zadowolone są wszystkie strony.

Indywidualne podejście do kwestii, jaką jest opracowanie graficzne, jest nadrzędną wytyczną, jaką kieruje się każdy ekspert Fesido. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak stresujące bywa tego rodzaju przedsięwzięcie tym bardziej, kiedy zgłaszająca się do nas osoba nie jest zaznajomiona z terminologią odnoszącą się do naszej branży. Jesteśmy, by pomóc Ci zrealizować nie tylko Twoje zawodowe założenia, ale i urzeczywistnić marzenia. Wiedza połączona ze specjalistycznym sprzętem i długoletnią praktyką pozwalają nam skutecznie realizować nawet najbardziej skomplikowane zadania.