Projektowanie wystaw muzealnych – proces wieloaspektowy

Projektowanie wystaw muzealnych to wieloetapowy, skomplikowany proces multidyscyplinarny, na który składa się aranżacja wnętrz i projektowanie graficzne, architektura, technologia i multimedia, projekt oświetlenia, a czasem i zaangażowanie dźwięku. Wszystko to ma stworzyć swego rodzaju „opowieść” i zaprosić zwiedzających do interakcji. Przekazać ma nie tylko informacje i zaprezentować dane, ale przede wszystkich stworzyć odpowiednie wrażenie i sugestywną, pełną pożądanego nastroju narrację.

Do tego typu realizacji nie wystarczy dobra znajomość technik aranżacyjnych i perfekcyjna biegłość graficzna. Konieczne będą: empatia i kreatywność, uważność i otwarty umysł, umiejętność budowania nastroju i prawdziwa „artystyczna dusza”. Ważna jest także łatwość nawiązywania kontaktu i współpracy, by jak najpełniej poznać, zrozumieć i odwzorować oczekiwania klienta. Jednym słowem – wszystko to, czym dysponują nasi młodzi, niezwykle twórczy i zaangażowani członkowie zespołu Fesido. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom i całemu wachlarzowi specjalistycznych i miękkich kompetencji zrealizujemy każdy projekt wystawy muzealnej.

Projektowanie wystaw muzealnych, które cieszą oko

Projekt dobrej wystawy musi być przede wszystkim spójny i konsekwentny, tak by był w stanie zbudować zamierzony efekt nie tylko wizualny, ale i wrażeniowy. Jednolite stylistycznie ekspozytory, dopasowane tła, czcionki, tablice informacyjne, scenografia i światło – wszystko to pracować będzie na ostateczny efekt przedstawienia. Potrzeba również właściwego rozmieszczenia ekspozycji w przestrzeni, tak by elementy dopełniały się wzajemnie, a przekaz wzbogacał przez kontekst.

Dobrym sposobem na ocenę gotowego dzieła i szczegółowe obejrzenie projektu wystawy będzie stworzenie wizualizacji 3D, a nawet wirtualnego spaceru po zaprojektowanym wnętrzu. W ten sposób poznamy najdrobniejsze szczegóły wystawy, jeszcze zanim ta powstanie, przekonamy się, czego doświadczy zwiedzający. I przy okazji upewnimy, że wszystko zostało należycie zaprojektowane i odpowiednio umieszczone w przestrzeni lub zlokalizujemy miejsca, które przyda się doposażyć.

  Projekt wystawy – zakres działań pracowni graficznej

  W zależności od charakteru wystawy praca biura projektowego obejmować może projekty ekspozycji lub też szerzej – projektowanie kontekstu i otoczenia dla prezentowanych eksponatów. W pierwszym przypadku istotne będzie właściwe zaaranżowanie powierzchni ekspozytorów, by jak najpełniej ukazać prezentowane na wystawie obiekty. Tego typu prezentacje mają za zadanie umożliwić wyłącznie obcowanie odwiedzającego z dziełem, dlatego praca projektowa skupiona jest wokół zagadnień ekspozycyjnych i funkcjonalnych.

  W przypadku wystaw problemowych, szeroko omawiających dane zagadnienie, niezwykle istotny będzie projekt wystawy, który obejmuje również tło – historyczne, etniczne, społeczne czy naturalne otoczenie wyrwanych z kontekstu obiektów. Tak przygotowana prezentacja pozwoli zwiedzającym lepiej zrozumieć formę czy funkcję prezentowanych eksponatów, zanurzyć się w opowieści i właściwie odczytać treść wystawowej narracji. Pomocne będą tła, mapy, elementy scenografii czy dodatkowe efekty multimedialne.

  projekt wystawy

  Szukasz kompleksowych rozwiązań?
  Zapraszamy do współpracy!

  Zastanawiasz się, jak wygląda projektowanie wystaw w Fesido i czy nasz zespół podoła uczestnictwu w tak skomplikowanym procesie? Odpowiedz na drugie pytanie jest oczywista, natomiast sam proces tworzenia projektu wystawy obejmuje wiele etapów, w tym:

   • analiza wstępna założeń, celu i zawartości merytorycznej wystawy,
   • projekt koncepcyjny – pomysł wystawy, pokazu czy instalacji oraz wybór odpowiedniej, najbardziej angażującej uczestników wystawy formy,
   • praca nad stroną wizualną – projektowanie wnętrza, scenografii, grafik, instalacji, multimediów a także sposobu i ścieżki zwiedzania wystawy,
   • opracowanie identyfikacji wizualnej wystawy – w tym projekt logotypu, dobór czcionek, wzornictwa i kolorystyki,
   • przygotowanie ulotek, katalogów, zaproszeń i wejściówek na imprezę.
   • przedstawienie wizualizacji całości.

  Każdy z etapów pracy nad projektem w Fesido przebiega zawsze w ścisłym porozumieniu z klientem i w procesie ciągłego z nim dialogu. To priorytet, by móc spełnić oczekiwania zleceniodawcy. Bieżące konsultowanie wymagań i wizji klienta pozwala na dopracowanie szczegółów i ewentualne modyfikacje szczególnie istotnych dla zlecającego elementów.

  Formularz kontaktowy

  Napisz lub zadzwoń!

  Zgoda na kontakt

  Telefon

  Adres

  ul. Kapelanka 12,
  30-347 Kraków

  }

  Godziny pracy

  Pon. – Pt.: 8.00 – 17.00
  Weekend: Zamknięte