Projektowanie okładek płyt muzycznych
wyzwanie artystyczne i zadanie marketingowe

 

Co to jest infografika

Płyta CD lub DVD jest bardzo ciekawym produktem wydawniczym, łączy w sobie bowiem cechy projektu cyfrowego i drukowanego. Projektowanie okładek płyt należy do najciekawszych wyzwań graficzno-poligraficznych, jednocześnie stawiając przed specjalistą szereg pytań, którym należy przyjrzeć się z uwagą, żeby finalny efekt działania przyniósł satysfakcję klientowi.

Projektowanie okładek płyt muzycznych

Projektowanie okładek płyt

Jeśli chodzi o projektowanie okładek płyt najważniejsza informacja dotyczy zawartości płyty i/lub charakteru okazji, upamiętnieniu której może być dedykowana płyta. Duże znaczenie będzie miało, w przypadku płyty muzycznej, czy okładka którą projektujemy jest jedyną ilustracją graficzną materiału audio zarejestrowanego na dysku. Jeśli bowiem istnieją inne materiały promujące nagraną tu muzykę, jak np. teledyski, warto wziąć te materiały pod uwagę. W przypadku pamiątkowej płyty CD lub DVD – okładki płyt powinny korespondować z fotografiami, filmami bądź kompilacjami różnych materiałów. W każdym przypadku ogromne znaczenie będzie miała umiejętna kompilacja różnorodnych elementów komunikacji wizualnej wszystkich osób, instytucji i firm zaangażowanych w ten projekt wydawniczy. Każda z nich najprawdopodobniej zechce umieścić na jednej ze stron okładki swój logotyp, co dodatkowo komplikuje zadanie grafikowi zmuszonemu łączyć na małej przestrzeni zróżnicowane fonty, odmienną kolorystykę i nieprzystające do siebie stylistyki.

  Projektowanie okładek płyt muzycznych

  Tworzenie okładek płyt muzycznych

  Okładki płyt muzycznych mogą stanowić inspirujący i wdzięczny temat dla grafika, byłoby jednak nieprawdą gdybyśmy powiedzieli, że ten rodzaj projektów należy do łatwych. W większości przypadków jest wręcz odwrotnie. Płyta CD musi się nie tylko wyróżniać spośród tysięcy podobnych produktów dostępnych na rynku, ale powinna również stanowić, często jedyne, świadectwo wspólnej pracy sporej grupy ludzi, bez której płyta by się nie ukazała. Projektując okładki płyt nie wolno zapomnieć o szczegółowych informacjach o wszystkich jej twórcach, muzykach, producentach i tekściarzach; posiadaczach praw autorskich, sponsorach i patronach medialnych. Grafik pragnąc zadbać o artystyczny klimat oprawy graficznej płyty jako całości i wygląd każdej z jej stron, zmuszony będzie pomieścić w projekcie sporą ilość informacji w formie tekstowej, pamiętać o efektownym wyeksponowaniu nazwy zespołu i tytułu płyty. Do tego dochodzą specyficzne parametry techniczne zależne od formatu okładki płyty, które najlepiej konsultować bezpośrednio z drukarnią. Profesjonalni graficy z naszego studia, poradzą sobie doskonale z tymi zadaniami realizując przy okazji efektowny projekt artystyczny.

  Szukasz kompleksowych rozwiązań?
  Zapraszamy do współpracy!

  Formularz kontaktowy

  Napisz do nas!

  Zgoda na kontakt

  Telefon

  Umów rozmowę poprzez formularz kontaktowy

  Adres

  ul. Kapelanka 12,
  30-347 Kraków

  }

  Godziny pracy

  Pon. – Pt.: 8.00 – 17.00
  Weekend: Zamknięte