Okładki płyty

 

 

Projektowanie okładek płyt muzycznych –
wyzwanie artystyczne i zadanie marketingowe

 

Co to jest infografika

Płyta CD lub DVD jest bardzo ciekawym produktem wydawniczym, łączy w sobie bowiem cechy projektu cyfrowego i drukowanego. Projektowanie okładek płyt należy do najciekawszych wyzwań graficzno-poligraficznych, jednocześnie stawiając przed specjalistą szereg pytań, którym należy przyjrzeć się z uwagą, żeby finalny efekt działania przyniósł satysfakcję klientowi.

Projektowanie okładek płyt muzycznych

Projektowanie okładek płyt

Jeśli chodzi o projektowanie okładek płyt najważniejsza informacja dotyczy zawartości płyty i/lub charakteru okazji, upamiętnieniu której może być dedykowana płyta. Duże znaczenie będzie miało, w przypadku płyty muzycznej, czy okładka którą projektujemy jest jedyną ilustracją graficzną materiału audio zarejestrowanego na dysku. Jeśli bowiem istnieją inne materiały promujące nagraną tu muzykę – jak np. teledyski – warto wziąć te materiały pod uwagę. W przypadku pamiątkowej płyty CD lub DVD – okładki płyt powinny korespondować z fotografiami, filmami bądź kompilacjami różnych materiałów. W każdym przypadku ogromne znaczenie będzie miała umiejętna kompilacja różnorodnych elementów komunikacji wizualnej wszystkich osób, instytucji i firm zaangażowanych w ten projekt wydawniczy. Każda z nich najprawdopodobniej zechce umieścić na jednej ze stron okładki swój logotyp, co dodatkowo komplikuje zadanie grafikowi zmuszonemu łączyć na małej przestrzeni zróżnicowane fonty, odmienną kolorystykę i nieprzystające do siebie stylistyki.

  Projektowanie okładek płyt muzycznych

  Tworzenie okładek płyt muzycznych

  Okładki płyt muzycznych mogą stanowić inspirujący i wdzięczny temat dla grafika, byłoby jednak nieprawdą gdybyśmy powiedzieli, że ten rodzaj projektów należy do łatwych. W większości przypadków jest wręcz odwrotnie. Płyta CD musi się nie tylko wyróżniać spośród tysięcy podobnych produktów dostępnych na rynku, ale powinna również stanowić – często jedyne – świadectwo wspólnej pracy sporej grupy ludzi, bez której płyta by się nie ukazała. Projektując okładki płyt nie wolno zapomnieć o szczegółowych informacjach o wszystkich jej twórcach, muzykach, producentach i tekściarzach; posiadaczach praw autorskich, sponsorach i patronach medialnych. Grafik pragnąc zadbać o artystyczny klimat oprawy graficznej płyty jako całości i wygląd każdej z jej stron, zmuszony będzie pomieścić w projekcie sporą ilość informacji w formie tekstowej, pamiętać o efektownym wyeksponowaniu nazwy zespołu i tytułu płyty. Do tego dochodzą specyficzne parametry techniczne zależne od formatu okładki płyty, które najlepiej konsultować bezpośrednio z drukarnią. Profesjonalni graficy z naszego studia, poradzą sobie doskonale z tymi zadaniami realizując przy okazji efektowny projekt artystyczny.

  Szukasz kompleksowych rozwiązań?
  Zapraszamy do współpracy!

  Formularz kontaktowy

  Napisz lub zadzwoń!

  Zgoda na kontakt

  Telefon

  Adres

  ul. Kapelanka 12,
  30-347 Kraków

  }

  Godziny pracy

  Pon. – Pt.: 8.00 – 17.00
  Weekend: Zamknięte