Projektowanie gier planszowych

Gry planszowe to znana od tysięcy lat forma rozrywki, wspierająca integrację społeczną i wyzwania intelektualne, a przy tym zapewniająca dobrą zabawę. W gry planszowe, czyli popularne planszówki” grają dziś niemal wszyscy – od dzieci w przedszkolach, które wykorzystują zwłaszcza edukacyjne wartości takich gier, przez nastoletnich fanów fantastyki, chcących przeżyć przygodę w ulubionym uniwersum, po dorosłych pasjonatów takich gier jak szachy czy scrabble, ćwiczących logiczne umiejętności oraz własny zasób słownictwa. To oczywiście tylko wycinek z ogromnej gamy plusów, jakie oferują tego rodzaju gry.

Projektowanie gier planszowych

Tworzenie gier planszowych to także ogromny rynek, popularny zarówno za granicą, jak i w Polsce. Planszówkowa społeczność samych graczy i fanów tworzenia gier planszowych spotyka się na wszelkiego rodzaju branżowych wydarzeniach w wielu miastach (najczęściej przy okazji konwentów fanów fantastyki lub gier RPG) oraz w internecie. Sieciowe portale dla pasjonatów projektowania gier planszowych gromadzą tysiące osób, wymieniających swoje doświadczenia, wzajemnie sobie doradzających i przede wszystkim grających w swoje produkty z innymi.

  Tworzenie gry planszowej

  Gry planszowe można podzielić na kilka kategorii. Z uwagi na bogactwo producentów, zasad, kierunków rozwoju i mechanik najczęściej są to ramy czysto orientacyjne, a większość dostępnych gier jest pewnego rodzaju miksem wielu poniższych punktów.

  Eurogry

  w tym nurcie, utożsamianym typowo z zachodnią Europą, gracze rywalizują o pola na planszy, jednak walka jest pośrednia i opiera raczej się na pozbawieniu przeciwnika zasobów, zamiast bezpośredniej eliminacji jednostek. Typowe przykłady: Catan.

  Ameritrash

  gry skupiające się na wzbudzaniu rywalizacji pomiędzy graczami, a sama rozgrywka jest z reguły skomplikowana i wymagająca opanowania sporej liczby zasad. Istotna jest również złożoność świata i osadzenie w konkretnych realiach. Typowe przykłady: Cywilizacja, Monopoly.

  Gry bitewne

  gry, w których gracze dowodzą jednostkami, a celem jest najczęściej zniszczenie przeciwnej armii. Typowe przykłady: Napoleon Returns

  Gry imprezowe/rodzinne

  gry, w których poza rywalizacją ważne jest również poznawanie innych graczy, a także przełamanie lodów” dzięki humorowi. Zasady są zwykle proste i niewymagające, a jeśli gra nie porusza kontrowersyjnych tematów, często nadają się również na spotkania w rodzinnym gronie. Typowe przykłady: Ego

  Gry dla dzieci

  gry, w których mechanika opiera się głównie na losowości, a główną rolę odgrywa kolorowa oprawa graficzna, która przykuwa uwagę dziecka. Typowe przykłady: Bajkoland z drabinami.

  Projektowanie gier planszowych
  Gry planszowe

  Projektowanie graficzne gier planszowych

  Tworzenie gry planszowej, podobnie jak na przykład projektowanie stron internetowych, jest bardzo skomplikowanym procesem. Wymaga zaplanowania odpowiedniej mechaniki, a w przypadku gier osadzonych w konkretnych realiach także choćby szczątkowej otoczki fabularnej i ekspozycji świata przedstawionego. Bardzo ważnym elementem tworzenia takich produktów jest projektowanie graficzne gier planszowych – to od zastosowanych grafik, rozplanowania planszy, jakości wykonania i stylu graficznego zależy pierwsze wrażenie wywarte na użytkowniku, czyli graczu. Z tego powodu design gier planszowych ma ogromne znaczenie, a oprawa graficzna często decyduje o sukcesie danego produktu na rynku oraz o przyjemności odczuwanej przez graczy podczas rozgrywki.

    Jak stworzyć grę planszową?

    Jak w każdym produkcie, najważniejsze jest zdefiniowanie grupy docelowej, do której skierujemy grę. Inaczej projektuje się gry planszowe dla przedszkolaków, inaczej dla fanów rozbudowanych, wymagających zagadek logicznych, a inaczej dla aktywizacji osób starszych. Zastanowić się należy przede wszystkim nad wpływem czynników losowych. Niektóre gry są go pozbawione całkowicie, a wszystkie decyzje podejmuje wyłącznie gracz (szachy). Najczęściej jednak mamy do czynienia z miksem losowości i działania graczy, a rzut kostką, losowanie karty lub inny czynnik wyznacza graczowi pole manewru.

    To, jak duży zakres działań jest spowodowany przez czynniki losowe, zależy od projektanta – w niektórych grach, takich jak Scrabble gracz losuje litery, ale później sam układa słowa na planszy. W słynnym Monopoly czynnik losowy ma większe znaczenie, ponieważ do rzutów kostką dochodzi losowanie kart, a w nowocześniejszych grach w stylu Horror of Arkham to od gracza zależy zdecydowana większość akcji. Można przyjąć, że im bardziej użytkownik może ingerować w wynik kości albo zarządzać talią w pewien sposób, tym bardziej zwiększa się znaczenie decyzji gracza, a przy tym stopień skomplikowania samej gry.

    Projektowanie gier planszowych

    Gry planszowe jako element miejskiej infrastruktury

    Wiele miast wykorzystuje gry planszowe jako element miejskiej infrastruktury, proponując w ten sposób miłe spędzanie czasu – do tej kategorii należą przede wszystkim kamienne szachownice w parkach, gdzie można usiąść, odpocząć i oddać się kreatywnej rozrywce.

    Ciekawym wykorzystaniem edukacyjno-rozrywkowego potencjału planszówek” jest projekt ponadczasowej gry w statki wykonany przez Fesido dla Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Celem gracza jest oczywiście odkrycie pozycji wszystkich statków przeciwnika na 64-polowej mapie (8 x 8), nie dopuszczając jednocześnie do ujawnienia położenia własnej floty. Ustawione w plenerze stoły nawiązują oprawą graficzną i mechaniką gry do tematyki muzeum, a przy tym pozwalają na chwilę klimatycznego relaksu w historycznym otoczeniu, wzbogacając doświadczenie wizyty w MMW.

    Tworzenie gier planszowych

    Akcja gier planszowych, jak sama nazwa wskazuje, toczy się na planszy. Jej design graficzny to w przypadku wielu gier kluczowa kwestia, która decyduje w dużej mierze o sukcesie danej gry. Warto przy projektowaniu gier planszowych zwrócić się ku doświadczonym specjalistom Fesido, by wykorzystać z danego pomysłu maksimum potencjału!

    Szukasz kompleksowych rozwiązań?
    Zapraszamy do współpracy!

    W Fesido podczas graficznego projektowania gier planszowych korzystamy z zaawansowanych programów do designu grafiki, by spełnić najbardziej restrykcyjne wymagania jakościowe. Nasz doświadczony zespół projektowy przygotuje projekty, które zapewnią rozrywkę na najwyższym poziomie. Jak stworzyć grę planszową? Tylko z Fesido!

    Program do tworzenia gier planszowych

    Rynek gier rośnie, a mimo rozwoju form cyfrowych zapotrzebowanie na coraz to nowsze tytuły klasycznych wersji nie maleje. Na rynku każdego roku pojawiają się setki planszówek, rozgrywek karcianych, escape roomów, gier strategicznych, familijnych, logicznych, przygodowych. Klienci wciąż poszukują nowości, rozszerzeń i modyfikacji ulubionych tytułów oraz interpretacji znanych wersji. Tu pojawia się pole do popisu dla twórców – kreatywnych wizjonerów o analitycznych umysłach i głowach pełnych pomysłów. Im szczególnie przyda się fachowe projektowanie gier planszowych, jakie oferujemy. Program do tworzenia gier planszowych, na jakim bazują nasi twórcy, pozwala na konstruowanie wymyślnych grafik i scenografii, projektowanie wielopoziomowych plansz, kart i dodatkowych elementów. Jeśli masz pomysł na świetną fabułę, na bazie której powstać mogłaby kolejna kultowa pozycja wydawnicza, odezwij się do nas – projektowanie gry to nasza specjalność! Pomożemy stworzyć wszystkie elementy niezbędne to tego, by mogła powstać Twoja wymarzona gra planszowa. Wzór, kolorystyka, motywy, tła, ornamentyka i dekoracje – wszystko jest do ustalenia.

    Projektowanie gier planszowych zlecaj naszym grafikom

    Potrzebujesz gry na własny użytek, zabawę integracyjną, szkolne lekcje lub prywatne warsztaty i zajęcia dla dzieci podczas ferii? A może marzysz o wydaniu pełnoprawnej, licencjonowanej gry, która zdobędzie serca milionów fanów na całym świecie? Bez względu na rozmach Twoich planów, w każdym z tych przypadków niezbędna będzie pomoc dobrego grafika. W przypadku szkolnej prezentacji czy małej gierki na użytek domowy wystarczyć może ogólnodostępny darmowy program do tworzenia gier planszowych. Jeśli jednak chcesz więcej, projektowanie gry zleć artystom z Fesido. Na bazie dowolnego pomysłu, jesteśmy w stanie stworzyć niezwykłą oprawę wizualną, która wyróżni Twoją grę spośród tysiąca podobnych ofert na rynku. Gra planszowa, której wzór urzecze zmysły i zawładnie wyobraźnią, ma szansę na wielki rynkowy sukces. Korzystając z usług graficznych doświadczonych i kompetentnych malarzy i rysowników, nadasz swojemu pomysłowi realny kształt, a także obejdziesz się bez pomocy wydawnictwa, z którym współpraca obarczona bywa ogromnymi kosztami. Gotowe do druku projekty otrzymasz zabezpieczone cyfrowo i tylko Tobie jako zleceniodawcy udostępnimy szyfrowaną kopię.

    Formularz kontaktowy

    Napisz do nas!

    Znacz zakres realizacji

    Zgoda na kontakt

    Telefon

    Umów rozmowę poprzez formularz kontaktowy

    Adres

    ul. Kapelanka 12,
    30-347 Kraków

    }

    Godziny pracy

    Pon. – Pt.: 8.00 – 17.00
    Weekend: Zamknięte