Projektowanie gier planszowych
Gry planszowe to znana od tysięcy lat forma rozrywki, wspierająca integrację społeczną i wyzwania intelektualne, a przy tym zapewniająca dobrą zabawę. W gry planszowe, czyli popularne “planszówki” grają dziś niemal wszyscy – od dzieci w przedszkolach, które wykorzystują zwłaszcza edukacyjne wartości takich gier, przez nastoletnich fanów fantastyki, chcących przeżyć przygodę w ulubionym uniwersum, po dorosłych pasjonatów takich gier jak szachy czy scrabble, ćwiczących logiczne umiejętności oraz własny zasób słownictwa. To oczywiście tylko wycinek z ogromnej gamy plusów, jakie oferują tego rodzaju gry.
Projektowanie gier planszowych
Tworzenie gier planszowych to także ogromny rynek, popularny zarówno za granicą, jak i w Polsce. Planszówkowa społeczność samych graczy i fanów tworzenia gier planszowych spotyka się na wszelkiego rodzaju branżowych wydarzeniach w wielu miastach (najczęściej przy okazji konwentów fanów fantastyki lub gier RPG) oraz w internecie. Sieciowe portale dla pasjonatów projektowania gier planszowych gromadzą tysiące osób, wymieniających swoje doświadczenia, wzajemnie sobie doradzających i przede wszystkim grających w swoje produkty z innymi.
Szacunkowa wycena
- Stopnia skomplikowania,
- Zakresu zadania,
- Czasu realizacji,
- Formy wspłópracy.
Tworzenie gry planszowej
Gry planszowe można podzielić na kilka kategorii. Z uwagi na bogactwo producentów, zasad, kierunków rozwoju i mechanik najczęściej są to ramy czysto orientacyjne, a większość dostępnych gier jest pewnego rodzaju miksem wielu poniższych punktów.
Eurogry
w tym nurcie, utożsamianym typowo z zachodnią Europą, gracze rywalizują o pola na planszy, jednak walka jest pośrednia i opiera raczej się na pozbawieniu przeciwnika zasobów, zamiast bezpośredniej eliminacji jednostek. Typowe przykłady: Catan.
Ameritrash
gry skupiające się na wzbudzaniu rywalizacji pomiędzy graczami, a sama rozgrywka jest z reguły skomplikowana i wymagająca opanowania sporej liczby zasad. Istotna jest również złożoność świata i osadzenie w konkretnych realiach. Typowe przykłady: Cywilizacja, Monopoly.
Gry bitewne
gry, w których gracze dowodzą jednostkami, a celem jest najczęściej zniszczenie przeciwnej armii. Typowe przykłady: Napoleon Returns
Gry imprezowe/rodzinne
gry, w których poza rywalizacją ważne jest również poznawanie innych graczy, a także “przełamanie lodów” dzięki humorowi. Zasady są zwykle proste i niewymagające, a jeśli gra nie porusza kontrowersyjnych tematów, często nadają się również na spotkania w rodzinnym gronie. Typowe przykłady: Ego
Gry dla dzieci
gry, w których mechanika opiera się głównie na losowości, a główną rolę odgrywa kolorowa oprawa graficzna, która przykuwa uwagę dziecka. Typowe przykłady: Bajkoland z drabinami.


Projektowanie graficzne gier planszowych
Tworzenie gry planszowej, podobnie jak na przykład projektowanie stron internetowych, jest bardzo skomplikowanym procesem. Wymaga zaplanowania odpowiedniej mechaniki, a w przypadku gier osadzonych w konkretnych realiach także choćby szczątkowej otoczki fabularnej i ekspozycji świata przedstawionego. Bardzo ważnym elementem tworzenia takich produktów jest projektowanie graficzne gier planszowych – to od zastosowanych grafik, rozplanowania planszy, jakości wykonania i stylu graficznego zależy pierwsze wrażenie wywarte na użytkowniku, czyli graczu. Z tego powodu design gier planszowych ma ogromne znaczenie, a oprawa graficzna często decyduje o sukcesie danego produktu na rynku oraz o przyjemności odczuwanej przez graczy podczas rozgrywki.
Jak stworzyć grę planszową?
Jak w każdym produkcie, najważniejsze jest zdefiniowanie grupy docelowej, do której skierujemy grę. Inaczej projektuje się gry planszowe dla przedszkolaków, inaczej dla fanów rozbudowanych, wymagających zagadek logicznych, a inaczej dla aktywizacji osób starszych. Zastanowić się należy przede wszystkim nad wpływem czynników losowych. Niektóre gry są go pozbawione całkowicie, a wszystkie decyzje podejmuje wyłącznie gracz (szachy). Najczęściej jednak mamy do czynienia z miksem losowości i działania graczy, a rzut kostką, losowanie karty lub inny czynnik wyznacza graczowi pole manewru.
To, jak duży zakres działań jest spowodowany przez czynniki losowe, zależy od projektanta – w niektórych grach, takich jak Scrabble gracz losuje litery, ale później sam układa słowa na planszy. W słynnym Monopoly czynnik losowy ma większe znaczenie, ponieważ do rzutów kostką dochodzi losowanie kart, a w nowocześniejszych grach w stylu Horror of Arkham to od gracza zależy zdecydowana większość akcji. Można przyjąć, że im bardziej użytkownik może ingerować w wynik kości albo zarządzać talią w pewien sposób, tym bardziej zwiększa się znaczenie decyzji gracza, a przy tym stopień skomplikowania samej gry.

Gry planszowe jako element miejskiej infrastruktury
Wiele miast wykorzystuje gry planszowe jako element miejskiej infrastruktury, proponując w ten sposób miłe spędzanie czasu – do tej kategorii należą przede wszystkim kamienne szachownice w parkach, gdzie można usiąść, odpocząć i oddać się kreatywnej rozrywce.
Ciekawym wykorzystaniem edukacyjno-rozrywkowego potencjału “planszówek” jest projekt ponadczasowej gry w statki wykonany przez Fesido dla Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Celem gracza jest oczywiście odkrycie pozycji wszystkich statków przeciwnika na 64-polowej mapie (8 x 8), nie dopuszczając jednocześnie do ujawnienia położenia własnej floty. Ustawione w plenerze stoły nawiązują oprawą graficzną i mechaniką gry do tematyki muzeum, a przy tym pozwalają na chwilę klimatycznego relaksu w historycznym otoczeniu, wzbogacając doświadczenie wizyty w MMW.
Tworzenie gier planszowych
Akcja gier planszowych, jak sama nazwa wskazuje, toczy się na planszy. Jej design graficzny to w przypadku wielu gier kluczowa kwestia, która decyduje w dużej mierze o sukcesie danej gry. Warto przy projektowaniu gier planszowych zwrócić się ku doświadczonym specjalistom Fesido, by wykorzystać z danego pomysłu maksimum potencjału!
Szukasz kompleksowych rozwiązań?
Zapraszamy do współpracy!
W Fesido podczas graficznego projektowania gier planszowych korzystamy z zaawansowanych programów do designu grafiki, by spełnić najbardziej restrykcyjne wymagania jakościowe. Nasz doświadczony zespół projektowy przygotuje projekty, które zapewnią rozrywkę na najwyższym poziomie. Jak stworzyć grę planszową? Tylko z Fesido!
Formularz kontaktowy
Napisz lub zadzwoń!
Telefon
Adres
ul. Kapelanka 12,
30-347 Kraków
Godziny pracy
Weekend: Zamknięte