Projektowanie publikacji Naukowych

Przy projektowaniu publikacji obok treści ogromne znaczenie ma ich warstwa wizualna oraz zgodność ze ścisłymi wytycznymi różnych organów publikujących. Odpowiednia forma graficzna sprawia, że publikacja jest znacznie czytelniejsza, łatwiejsza w odbiorze i umożliwiająca lepsze zrozumienie umieszczonych w niej treści. Z tego powodu tworzenie publikacji – zarówno tych podstawowych (na przykład artykułów do czasopism),
jak i rozbudowanych monografii naukowych – warto zlecić doświadczonym ekspertom z renomowanego studia graficznego Fesido.

Wymogi publikacji

Publikacje muszą być wykonane w strukturze dość ściśle określanej przez ogólnie przyjęte naukowe standardy. Według wymagań publikacja powinna zawierać tytuł, abstract (czyli opisowe streszczenie tego, co znajduje się
w pracy – zazwyczaj zajmuje około 200-300 słów), słowa kluczowe określające treść, wprowadzenie (intro), opis metody badawczej, wyniki przeprowadzonych badań, interpretację wyników, dyskusję (czyli odniesienie rezultatów do innych badań poruszających ten sam lub podobny temat), wplecione ilustracje wraz z objaśnieniami, a także dobrze opisaną bibliografię. Na końcu zwykle znajdują się podziękowania dla osób, które miały istotny wpływ na badacza i jego pracę, jednak nie jest to konieczne.

    STYL PUBLIKACJI

    Każdy podmiot publikujący (na przykład uniwersytet czy wydawnictwo naukowe) ma również swoje wymagania dotyczące struktury i formy treści pracy. Należy do nich między innymi styl bibliografii oraz cytowania (wśród nich wymienia się style APA, MLA, Chicago, Turabian i wiele innych – jest to najczęściej zależne od tematyki pracy, typowo MLA używa się zwykle w pracach z dziedzin humanistycznych).

    Przygotowanie publikacji

    Tworzenie publikacji to także właściwe przygotowanie do druku z uwzględnieniem wymagań uczelni oraz – jeśli zlecenie obejmuje projektowanie publikacji papierowych – wymagań drukarni. Czynności obejmują prawidłowe łamanie tekstu, justowanie, wybór kroju i wielkości czcionki (fontu), umieszczenie loga i nazwy podmiotu naukowego w określonych miejscach i wiele innych czynności, które razem składają się na finalną formę publikacji.

    RODZAJE PUBLIKACJI PAPIEROWYCH

    Publikacje papierowe można podzielić na kilka rodzajów w zależności od zawartości, ilości treści
    i podejścia do przedstawienia danego tematu:

    Książka

    (zwykle monografia naukowa);

    Typografia i elementy graficzne

    tworzone przez jednego grafika są spójne! Pamiętaj o tym. Dobrze dobrana szata graficzna ubogaca książkę – kultowe okładki książek przechodzą do historii! Projekt książki to wymagające zlecenie.

    Podręcznik z materiałami dydaktycznymi

    (jeśli zawiera materiały ściśle instruktażowe, często nazywa się to poradnikiem);

    Materiał konferencyjny

    (zestawienie badań lub innych prac omawianych na danej konferencji naukowej – może obejmować artykuły, ale też prezentacje i inne materiały);

    Artykuł

    (naukowy, przeglądowy, może też obejmować tak zwany przegląd systematyczny lub przegląd literacki).

    Projektowanie publikacji Naukowych
    publikacje naukowe

    ZALETY PUBLIKACJI ELEKTRONICZNYCH

    Wiele publikacji jest dziś umieszczanych nie w formie drukowanej, a jako dokument cyfrowy (e-book), możliwy do pobrania zwykle w formie pliku PDF lub w formacie używanym przez popularne czytniki – MOBI i EPUB. Zależnie od wymagań, najczęściej taka publikacja elektroniczna musi być dostosowana do wyświetlania na różnych ekranach. Dzięki temu zachowa czytelność niezależnie od urządzenia, na którym dana praca będzie czytana i analizowana. W odróżnieniu od druku, w publikacji umieszczone są często aktywne („klikalne”) linki do źródeł, dające szybki dostęp do powiązanych tekstów i lepszą interakcję z treścią. W przypadku mniej standardowych publikacji elektronicznych czasem możliwe jest również wstawienie do nich animacji (na przykład prezentujących mechanikę działania danego zjawiska) i innych ruchomych elementów – filmów lub GIFów.

        PROJEKTOWANIE PUBLIKACJI

        Projektowanie tego rodzaju publikacji – niezależnie, czy w formie analogowej czy cyfrowej (projektowanie publikacji elektronicznych) obejmuje podział na rozdziały i podrozdziały, umieszczenie stron tytułowych, ustawienie właściwych marginesów, interlinii, wkomponowanie ilustracji wraz z opisami, wykresów w różnej formie czy tabel z danymi. Istotna jest także odpowiednia typografia, czyli dobór fontu (czcionki) w taki sposób, by maksymalnie poprawić czytelność tekstu.

        Projektowanie publikacji Naukowych

        PUBLIKACJE NAUKOWE

        Publikacje naukowe mogą mieć różną długość – praca magisterska zwykle składa się
        z około 70-100 stron, praca doktorska jest zazwyczaj dłuższa i znacznie przekracza 100 stron. Monografie naukowe wydane w formie książek często zajmują nawet kilka tysięcy stron – to ogrom treści, którą wypada włożyć w określone ramy pod względem projektowania graficznego. Zaprezentowanie tak rozbudowanej rozprawy w formie zbitej „ściany tekstu” sprawi, że dzieło może stać się zwyczajnie nieczytelne, a w najlepszym razie bardzo trudne w przyswajaniu zawartych informacji. Rozwiązaniem jest przygotowanie publikacji razem z zespołem specjalistów Fesido.

        JAK PUBLIKOWANE SĄ ARTYKUŁU NAUKOWE?

        Artykuły naukowe publikowane są zwykle w czasopismach wydawanych przez uczelnie. Czasopisma są określane za pomocą tak zwanego impact factoru, czyli wskaźnika cytowań – im szerzej cytowane jest dane pismo, tym bardziej jest respektowane w naukowym świecie. Publikacje artykułów w pismach jest często wymagane do osiągania kolejnych stopni naukowych.

        Tworzenie publikacji

        Ta sama praca może być trudna lub prosta w odbiorze pomimo identycznej treści. Właściwe projektowanie graficzne może przynieść niesamowite efekty – choć forma nie ma aż tak kluczowego znaczenia tak, jak w przypadku katalogów produktów, grafik w mediach społecznościowych czy zaproszeń ślubnych, z pewnością wpływa na przyswajanie zawartych w publikacji informacji. Profesjonalne projektowanie publikacji nadaje im również prestiż, badawczą estymę i stanowi wizualne ukoronowanie pracy włożonej w stworzenie treści publikacji.

        PROFESJONALNE PROJEKTOWANIE PUBLIKACJI

        Podobnie jak w przypadku każdej innej pracy teoretycznej lub badawczej, projektowanie artykułów naukowych powinno zostać wykonane w profesjonalny sposób, uwzględniając wytyczne oraz skupiając się na atrakcyjnym przekazaniu prezentowanej treści. Nie trać czasu na oprawę wizualną swoich publikacji – zdecyduj się na powierzenie tego elementu studiu graficznemu Fesido!

        Szukasz kompleksowych rozwiązań?
        Zapraszamy do współpracy!

        Fesido to studio graficzne z dużym doświadczeniem. Zajmujemy się nie tylko tworzeniem grafik, ale również między innymi przygotowywaniem identyfikacji wizualnej dla firm czy projektowaniem gadżetów reklamowych. W ofercie mamy także pakiety graficzne, dzięki którym możesz zapewnić swojej firmie kompleksową obsługę graficzną na najwyższym poziomie. Nasi specjaliści nieustannie poszerzają wiedzę oraz podążają za najnowszymi trendami  doskonale radzą sobie z przygotowaniem zarówno nowoczesnych grafik na witryny WWW, jak i tradycyjnych ulotek reklamowych lub banerów. Dokładamy wszelkich starań, by świadczone przez nas usługi łączyły w sobie najwyższą jakość i atrakcyjną cenę. Dla naszych stałych klientów przygotowaliśmy również atrakcyjne rabaty. Nasze produkty cenią firmy nie tylko polskie, ale również zagraniczne. Grono zadowolonych klientów stale rozrasta się o kolejne lokalne firmy, międzynarodowe korporacje i instytucje publiczne. Dołącz do niego, jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze graficznej.

        Formularz kontaktowy

        Napisz do nas!

        Wersja

        Format

        Zgoda na kontakt

        Telefon

        Umów rozmowę poprzez formularz kontaktowy

        Adres

        ul. Kapelanka 12,
        30-347 Kraków

        }

        Godziny pracy

        Pon. – Pt.: 8.00 – 17.00
        Weekend: Zamknięte