Czy sztuczna inteligencja zastąpi grafików?

W toku postępu technologii można wyróżnić kilka rewolucji. Dotychczasowymi kamieniami milowymi było wynalezienie pary i mechanizacja produkcji, elektryfikacja, komputeryzacja, a następnie rozpowszechnienie dostępu do internetu. Wszystko wskazuje na to, że dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji stanie się motorem napędowym kolejnego etapu w historii ludzkości. Przekonaj się, co potrafi sztuczna inteligencja i czy AI zastąpi artystów.

    Przez dekady ludzkie fantazje poświęcone sztucznej inteligencji były tematem wielu kultowych filmów i książek. W ostatnich latach okazało się jednak, że AI to już bardziej rzeczywistość niż science fiction. Przełomowym momentem okazała się premiera ChatuGPT, do której doszło 30 listopada 2022 roku. Potencjał drzemiący w tym narzędziu zrobił piorunujące wrażenie na opinii publicznej. Program potrafił precyzyjnie odpowiadać na różnorodne pytania użytkowników. Wprawdzie zdarzały mu się pomyłki, ale to tylko niewielki mankament w obliczu jego niezmierzonych możliwości.

    ChatGPT może okazać się nieocenionym wsparciem w toku wielu codziennych czynności. Jego podstawowym zastosowaniem jest generowanie treści, które mogą być następnie wykorzystane do stworzenia opisów, artykułów czy innych form publikacji. Oprócz tego program może przygotować materiały do nauki, rozwiązywać zadania, a także pomagać programistom w formułowaniu kodu. To tylko przykłady potencjalnych zastosowań. Oprócz tego możesz też na wiele sposobów dopasować to narzędzie do swoich potrzeb.

    ChatGPT zdobył szeroki rozgłos, który sprzyjał rozwojowi innych narzędzi wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji. W krótkim czasie pojawił się wiele innych narzędzi skupiających się wokół różnych dziedzin, m.in. pojawiło się oprogramowanie zdolne do zmiany twarzy czy głosu osoby występującej w filmie. Niezwykle ciekawą gałęzią rozwoju tej technologii są również programy generujące grafiki na podstawie poleceń użytkownika. Imponujące możliwości AI wzbudziły dyskusję na temat przyszłości artystów. Warto się zatem przekonać, czy AI zabierze pracę grafika.

      Użytkownicy mogą wybierać spośród szerokiej gamy rozwiązań. Szczególnie warto wspomnieć te, które obecnie działają najsprawniej i tym samym mają najszersze grono zwolenników. Jednym z liderów jest DALL-E 3, który został stworzony przez firmę OpenAI. Ten sam producent odpowiada również za opracowanie ChatuGPT. W związku z tym oba narzędzia mogą działać w tym samym środowisku i możesz generować grafiki przy pomocy DALL-E 3 za pośrednictwem ChatuGPT. Wystarczy wpisać swoje polecenie w oknie czatu, a po chwili otrzymasz gotowy obraz.

      Największym konkurentem DALL-E 3 jest Midjourney. Ta usługa została połączona z platformą Discord. Należy założyć konto oraz wejść na odpowiedni kanał. Tam wpisujesz swoje zapytanie, a w odpowiedzi otrzymujesz propozycje grafik. Trudno powiedzieć czy w bezpośrednim zestawieniu korzystniej wypada DALL-E 3, czy Midjourney. 

      Oprócz tych dwóch najpopularniejszych rozwiązań do wyboru jest również szeroka gama alternatyw. Za przykład mogą posłużyć np. Stable Diffusion, Adobe Firefly czy też Leonardo AI. Poszczególne narzędzia różnią się interfejsem i stylem generowanych obrazów. Dzięki temu każdy znajdzie rozwiązanie dostosowane do swoich oczekiwań.

        Rozwój sztucznej inteligencji budzi obecnie spory niepokój. W pewnym stopniu to konsekwencja kultowych dzieł popkultury, w których przyszłość bywała często malowana w mrocznych barwach. Oprócz tego obawy wynikają z ograniczonej wiedzy w tej dziedzinie. Nikt do końca nie wie, do jakiego miejsca zaprowadzi rozwój sztucznej inteligencji. Można jedynie zarysowywać różne scenariusze, ale nie da się jeszcze stwierdzić, który ostatecznie się potwierdzi.

        Jeśli zastanawiasz, się czy AI wyprze grafika, nie ma się czego obawiać. Na rewolucję sztucznej inteligencji należy patrzeć przede wszystkim z perspektywy szansy, a nie zagrożenia. Narzędzia służące do generowania obrazów mogą okazać się nieocenioną pomocą w codziennej pracy projektanta. Innowacyjne funkcje pozwalają na ekspresowe wykonanie działań, które dawniej wymagały sporego nakładu czasowego. Przykładem takiego zadania jest np. usuwanie tła spod bujnej fryzury. Ręczna realizacja wiązałaby się ze żmudnym zaznaczaniem i likwidowaniem prześwitów pomiędzy pojedynczymi kosmykami włosów. AI grafika zdoła uzyskać podobny efekt w mgnieniu oka.

        Oprócz tego warto przyjrzeć się mechanizmowi, którego używa sztuczna inteligencja do generowania obrazów. Zdolność do projektowania grafiki nie jest natywną cechą tej technologii. Najpierw musiała ona posiąść sztukę projektowania. Jako materiały edukacyjne posłużyły jej zasoby wizualne zgromadzone w sieci. Innymi słowy, odpowiedzi na zapytania zawsze powstają dzięki oparciu się na artystycznym dorobku ludzi. W rezultacie AI grafika może służyć również jako wszechstronna baza inspiracji w toku planowania nowych projektów.

        Przedstawione czynniki zarysowują optymistyczną wizję przyszłości. Czynnik ludzki pozostanie niezastąpiony, ponieważ specjalista dysponuje kreatywnością, empatią oraz instynktem. Takie uczucia są obce sztucznej inteligencji, która wypełnia po prostu wolę użytkownika. W związku z tym graficy nie tylko nie zostaną zastąpieni, ale wręcz mogą sporo zyskać na fali tej rewolucji technologicznej. Na wyciągnięcie ręki mają bowiem bardzo funkcjonalną skarbnicę inspiracji. Poza tym żmudne operacje stają się o wiele łatwiejsze. W rezultacie można znacznie szybciej realizować zlecenia z zachowaniem najwyższej jakości wykonania.