Niepozorne emotikony? Znaki graficzne o wielkiej mocy
Pamiętasz sytuację, w której po otrzymaniu wiadomości tekstowej nie miałeś pojęcia, o co Twojemu rozmówcy może chodzić? Czy przysłany komunikat to ostrzeżenie, deklaracja, a może ironiczna uwaga albo zwykły żart? W komunikacji niebezpośredniej, gdy nie można obserwować twarzy rozmówcy, ani jego gestykulacji, a tym bardziej śledzić tonu wypowiedzi, łatwo o nieporozumienia. Czasami znajomość kontekstu nie wystarczy, podobnie jak charakter relacji i wiedza na temat zwyczajów piszącego. Wydaje się, że właśnie po to powstały emotikonki – by wypełnić lukę informacyjną, sprecyzować zamysł nadawcy i rozwiać wątpliwości odbierającego wiadomość. A przy okazji, uczynić ze zwykłych, nieco nudnych konwersacji, pełne emocji dialogi, zabawne żarciki i nastrojowe pogawędki.
Emotikony odgrywają nieocenioną rolę w komunikacji online, zwłaszcza w sytuacjach, gdy brak jest możliwości obserwowania reakcji rozmówcy w czasie rzeczywistym. Dzięki nim możemy lepiej wyrazić swoje emocje i uniknąć nieporozumień. Zastanawiałeś się kiedyś nad znaczeniem emotek, które wysyłasz każdego dnia?
Czym są i po co wstawiamy do tekstu buźki graficzne?
Popularne emotikonki to nic innego jak ideogramy zbudowane z sekwencji co najmniej dwóch znaków typograficznych, jakie znajdziemy na każdej klawiaturze.
Etymologia słowa pochodzi wprost z jego angielskiej struktury i oznacza: emotion (emocje) oraz icon (ikona), czyli po polsku ikona emocji. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwianie komunikacji międzyludzkiej, zminimalizowanie niejasności przekazu, zmniejszenie dystansu i oszczędność czasu. Wstawiając uśmiechniętą buźkę, w ułamku sekundy przekażemy informację o tym, że jesteśmy czemuś przychylni, bądź też coś nam się podoba. Analogicznie, umieszczając buźki graficzne wyrażające negatywne emocje, okazujemy dezaprobatę.
Większość jest na tyle intuicyjna, że wszyscy są w stanie zorientować się, co oznaczają emotikony, nawet te widziane po raz pierwszy w życiu.
Znaczenie emotikonów w różnych kulturach może się jednak różnić. Popularna emotka używana w jednym kraju do wyrażania radości, w innym może mieć całkiem odmienne znaczenie. Dlatego tak ważne jest zrozumienie kontekstu, w którym stosujemy emotki.
Pierwsza emotka na klawiaturze? Odrobina historii
Emotikony co znaczą? już wiemy, przyjrzyjmy się teraz, skąd się wzięły i co sprawiło, że są tak popularne. Choć zdaniem niektórych początkiem emotikonek było wykorzystanie czterech buziek na łamach satyrycznego magazynu PUCK już w 1881 roku, to powszechnie uznanym wstępem do historii współczesnych buziek graficznych jest wiadomość wysłana przez Scotta Fahlmana. Ten amerykański informatyk, wykładowca akademicki
z Carnegie Mellon University w Pittsburgu, 9 września 1982 roku o godzinie 11:43 zaproponował studentom używanie następującej sekwencji znaków dla określania żartobliwego tonu wypowiedzi pisanej ’?:-)’. W ten sposób narodziła się idea oznaczania emocji i nowy wymiar komunikacji pozbawionej nieporozumień i niepotrzebnych wieloznaczności. Szybki rozwój internetu, sieci społecznościowych i komunikatorów spowodował również wzrost popularności emotek.
Wraz z rozwojem technologii emotki zyskały na popularności. Stały się nieodłącznym elementem każdej rozmowy online, niezależnie od platformy komunikacyjnej. Każdy wie, co oznacza uśmiechnięta emotka – natychmiast wzbudza pozytywne emocje i łagodzi ton wiadomości.
Emotki – jeden z podstawowych elementów komunikacji
Buźki graficzne opanowały wirtualny świat, kochają je młodzi i starsi, a obecnie można je znaleźć już niemal wszędzie. Rozpowszechniły się w komunikacji cyfrowej, przyjmując coraz to bardziej zaawansowane formy. Dziś uśmiechnięta emotka to jeden z podstawowych i ważniejszych przycisków na każdej wirtualnej klawiaturze, po której kliknięciu przechodzimy do biblioteki 'graficznych emocji’. Emotkę na klawiaturze zobaczysz, korzystając ze wszystkich komunikatorów, bez wyjątku,
w rozmaitych aplikacjach mobilnych i desktopowych. Dlatego emotki możemy wykorzystywać w wielu miejscach, takich jak:
- komunikatory: What’s app, Skype, Snapchat, Messenger, Google Meet, Discord i wiele innych;
- media społecznościowe, jak Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, TikTok;
- programy pocztowe;
- SMS i MMS;
- blogi, sklepy internetowe i strony informacyjne.
Wcale nie potrzeba do tego znajomości ciągów określonych znaków. Nowoczesne emotikonki dodamy bezpośrednio ze specjalnie przygotowywanych przez programistów elementów interfejsu.
Emotki to znaki na miarę ery cyfrowej – nieodłączny element współczesnej komunikacji, który stał się uniwersalnym językiem w internecie. Ich znaczenie ewoluuje z każdym rokiem, a co oznaczają emotki, zależy od kontekstu oraz ich odbiorcy. Warto znać te znaki, by skuteczniej wyrażać swoje emocje
i intencje.
Co oznaczają emotki – tabela znaczeń
Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają najpopularniejsze emotki, warto zapoznać się z poniższą tabelą,
w której przedstawiono wybrane emotki oraz ich najczęstsze interpretacje:
🙂 – Uśmiech, zadowolenie, bycie
w dobrym nastroju, przychylność
😉 – 'puszczenie oczka’, mrugnięcie
;( – płacz
🙁 – zły nastrój, bycie smutnym, zmartwienie się
;P – wystawienie języka, ironia
:* – przesłanie buziaka
😀 – duża wesołość, rozbawienie
Znaczenie emotek w tej tabeli może być różnorodne w zależności od kontekstu, w którym są używane, jednak te podstawowe interpretacje są najczęściej spotykane.
Modne emotikony – co znaczą i czy zawsze to samo?
Znaczenie emotikonów może być też wielorakie, zależne od kontekstu bądź dosłowne, a także modyfikowane przez aktualne trendy lub nawet przez kulturę, w której są stosowane. Choć chciałoby się powiedzieć „emotka, co oznacza, każdy widzi” – nie zawsze jest to prawdą. Popularna w jednym kraju emotka nie zawsze będzie oznaczała to samo w innym.
Na przykład kultowa „machająca dłoń”, która dla każdego człowieka z Zachodu będzie jasnym
i wyraźnym pożegnaniem, dla przeciętnego Japończyka będzie oznaczała powitanie, czyli coś zupełnie odwrotnego. Natomiast w Chinach może oznaczać zakończenie przyjaźni.
Kciuk w górę w krajach zachodnich, takich jak Stany Zjednoczone oznacza aprobatę lub zgodę. Jednak w Iranie, Iraku, Grecji i niektórych częściach Włoch ten gest jest uważany za obraźliwy, podobny do pokazywania środkowego palca.
Emotikony – znaki graficzne, które działają na umysł
Jak wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Australii, nasze mózgi podobnie jak na ludzkie twarze reagują na znaki emotek. Co oznacza, że jest ich w naszej przestrzeni tak wiele, że nauczyliśmy się traktować popularne buźki jako coś niemal oczywistego. Kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla wiadomości i kontaktów ściśle prywatnych, dziś emotikony znajdziemy wszędzie – w biznesowej korespondencji, firmowych mailach i ofertach skierowanych do klientów.
Współczesna komunikacja bez emotek byłaby uboższa, a ich znaczenie w interakcji międzyludzkiej jest nie do przecenienia. To narzędzia, które przyciągają uwagę, angażują odbiorców i pozwalają szybciej budować pozytywne relacje.