Jak stworzyć atrakcyjny informator dla swojej firmy?

Jak stworzyć atrakcyjny informator dla swojej firmy?

Firmowy informator, czyli dokument lub materiał, który zawiera ważne informacje dotyczące firmy, jej produktów, usług, zasad działania, kontaktów i wielu innych aspektów, przyda się każdemu przedsiębiorstwu, które chce zaistnieć na rynku, zdobyć zaufanie klientów i poszerzyć rynek wpływów. To kompaktowe źródło informacji, które ma na celu dostarczenie czytelnikom istotnych danych na temat firmy i jej oferty, dlatego powinno być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie, spójne i bogate merytoryczne. Skuteczny informator dla firmy może mieć różne formy, takie jak broszury, foldery, prezentacje multimedialne, plakaty, e-booki czy strony internetowe. W zależności od preferencji i potrzeb firmy oraz grupy, do której jest kierowany, możemy przygotować go w wersji drukowanej lub elektronicznej.

  Firmowy informator ? skuteczne narzędzie marketingowe

  Główne cele informatora dla firmy to:

   Przedstawienie firmy i profilu jej działalności

   czyli dostarczenie podstawowych informacji, jak nazwa, historia, misja, wartości, obszary działalności itp.

   Informowanie o produktach lub usługach

   informator może zawierać szczegółowe opisy, przedstawienie cech firmy, zamierzone korzyści dla klienta, specyfikację techniczną i wszystkie inne dane, które pomogą klientowi podjąć decyzję o zakupie,

   Budowanie wizerunku i zaufania

    tworzenie pozytywnego, profesjonalnego wrażenia dzięki estetycznej szacie graficznej oraz czytelnej i spójnej treści,

   Przedstawienie korzyści i wartości dodanej, którą firma może dostarczyć klientom

   wskazanie, w jaki sposób produkty lub usługi firmy mogą rozwiązać problemy bądź spełnić potrzeby klientów,

   Promowanie zaufania i wiarygodności firmy w oczach potencjalnych klientów

   poprzez umieszczenie referencji, opinii klientów, certyfikatów, nagród czy case studies, które potwierdzą profesjonalizm i jakość oferowanych produktów lub usług

   Generowanie zainteresowania

   Jak stworzyć atrakcyjny informator dla swojej firmy?

   Informator dla firmy jest narzędziem marketingowym, które ma skuteczne komunikować o firmie i jej ofercie. Jego przygotowanie będzie wymagać mnóstwa staranności w celowym doborze treści, estetycznym składzie graficznym i dostosowaniu do potrzeb grupy docelowej. Aby stworzyć atrakcyjny informator dla swojej firmy, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów:

   Zdefiniuj cel i grupę odbiorców

   Na początek potrzebny będzie jasno zdefiniowany cel, jaki chcemy osiągnąć. Pomoże w tym odpowiedź na pytanie, czy narzędzie ma służyć promocji produktów lub usług, dostarczać informacji o firmie, czy może stanowić przewodnik dla klientów? A może potrzeba nam wszystkiego w jednym? Określenie celu pomoże skoncentrować się na najważniejszych informacjach i dostosować treść do oczekiwań odbiorców. Następnie przyda się wiedza o tym, kto będzie czytał informator, bo dzięki niej dostosujemy treść i styl do potrzeb określonej grupy. Pod uwagę weźmy zainteresowania i oczekiwania potencjalnych odbiorców, by treść, którą otrzymają, była dla nich optymalnie angażująca, przydatna i atrakcyjna.

   Dostosuj styl i wzbogać warstwę wizualną

   Informator dla firmy powinien być pisany w sposób zrozumiały dla odbiorców, dlatego powinniśmy unikać nadmiernie technicznego języka i zawiłych terminów oraz używać przystępnego stylu atrakcyjnego dla grupy docelowej. Aby wizualnie uatrakcyjnić informator, wykorzystuje się grafiki i ilustracje. Większości osób obrazy pomagają wizualizować pojęcia i ułatwić przyswajanie treści, a dodatkowo przyciągają uwagę czytelników. Warto więc, by były optymalnej jakości ? nie tylko estetyczne, ale i zgodne z identyfikacją wizualną marki. Upewnijmy się, że informator jest czytelny zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej, ma odpowiedni font, rozmiar tekstu i odstępy między liniami, a całość jest utrzymana w odpowiedniej kolorystyce.

   Wybierz formę i uporządkuj treść

   Mając już podstawowe informacje, możemy swobodnie przejść do wyboru odpowiedniego formatu, który najlepiej pasuje do przekazu i grupy docelowej. Istotna będzie czytelność i estetyka ? przejrzysta typografia i struktura pomogą lepiej odnaleźć się w tekście, atrakcyjne wzornictwo graficzne przyciągnie uwagę i sprawi, że broszura, folder czy prezentacja będą przyjemniejsze w odbiorze i niemęczące. Nie zapominajmy o logicznym uporządkowaniu treści, by obcując z informatorem klienci intuicyjnie i bez wysiłku potrafili domyślić się, o co chodzi. Klarowna struktura ułatwi nawigację po danych, a nagłówki, podtytuły i wypunktowania wyróżnią kluczowe tematy i ułatwią lekturę.

   Przetestuj i jeśli potrzeba ? popraw

   Przed opublikowaniem informatora, zawsze warto przetestować narzędzie na próbnej grupie odbiorców lub poprosić o opinie zwrotne od osób spoza firmy. Możliwe, że będą one w stanie dostarczyć cennych uwag i sugestii, które pomogą ulepszyć treść lub formę. Jeśli tworzymy informator w formie elektronicznej, rozważmy dodanie dodatkowych elementów interaktywnych typu linki, przyciski czy multimedia, które dodatkowo zaangażują odbiorców. Aby przyciągnąć uwagę czytelników, dostarczajmy wartościowych i unikatowych treści i informacji, które są przydatne, interesujące i wyróżniają firmę.