Jak stworzyć ilustrację?
5 praktycznych rad
Stworzenie ilustracji jawi się jako romantyczny i fascynujący proces, który pozwala na wyrażenie kreatywności i indywidualizmu. Dla początkującej osoby takie zadanie może okazać się jednak nie lada wyzwaniem. Przekonaj się, w jaki sposób wprowadzić porządek do swojej pracy, aby nabrać wiatru w żagle.
Zacznij od inspiracji
Doświadczeni rysownicy mogą pozwolić sobie na przystąpienie do realizacji zadania z marszu. Ich wyobraźnia jest jednak już solidnie naoliwiona, a rzemiosło zostało poparte setkami wcześniejszych wyzwań. Dzięki temu taka osoba posiada już solidne zaplecze, z którego może czerpać. Nie do przecenienia jest również znaczenie własnego stylu, wykuwanego przez lata systematycznej pracy.
Początkujący często muszą odpowiednio nastroić swój zmysł kreatywności, aby nabrać rozpędu. W tym celu warto zobaczyć, jak powstają ilustracje innych autorów. Rzuć okiem na Pinterest, Instagram, Behance oraz inne platformy służące dzieleniu się efektami swojej pracy. W takim postępowaniu nie ma absolutnie żadnej ujmy. Nikt nie powiedział, że masz naśladować czyjeś dokonania. Wręcz przeciwnie, przeglądanie innych projektów służy otwarciu furtek w Twojej głowie. Dzięki temu autorskie wizje zaczynają się klarować, jesteś w stanie je dokładniej uchwycić, a następnie przenieść na papier albo ekran monitora.
Określenie celu i stylu ilustracji
Często szczegóły klarują się w toku procesu twórczego. Wynika to z tego, że podczas pracy umysł pracuje na falach sprzyjających powstawaniu kolejnych pomysłów. Nie można jednak liczyć na to, że zaczniesz robić cokolwiek, a natchnienie cudownie na Ciebie spłynie. Przed przystąpieniem do działania powinno się wyznaczyć, chociaż podstawowe kwestie, aby przynajmniej wiedzieć, w jakim kierunku zmierzać i nie błądzić po omacku.
Skup się na określeniu stylu, w myśl którego powinny być stworzone postacie z bajek. Szkice powinny mieć też konkretny cel dający Ci poczucie rzetelnie wykonanego zadania. Zastanów się, czy ilustracje mają być prezentowane na papierze, czy w przestrzeni wirtualnej. Kreska może nawiązywać do klasycznego stylu kreskówkowego, ale można też zwrócić się bardziej w kierunku realizmu. Odpowiedz sobie na postawione pytania. W ten sposób zachowasz spójność i efektywność podczas tworzenia ilustracji.
Wybór kolorów
Dobór palety barw jest kluczowym aspektem wpływającym na to, jak będzie odbierana ilustracja. Jak zrobić udaną selekcję w tej materii? Przede wszystkim trzeba wyjść poza ramy powierzchownego spojrzenia na kolorystykę. Tonacja jest czymś znacznie głębszym niż środkiem pozwalającym na zaspokojenie potrzeb estetycznych. Barwy są również bardzo istotnym przekaźnikiem emocji. Z ich pomocą jesteś w stanie wprowadzić odbiorcę w konkretny nastrój i sprawić, że zacznie jeszcze intensywniej doświadczać przedstawioną narrację. Postaraj się umiejętnie operować tym narzędziem. Często to właśnie rezultaty na tej płaszczyźnie odróżniają przyzwoite dzieło od znakomitego.
Stworzenie szkicu
Pośpiech jest kiepskim doradcą rysownika. Nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego naraz z zachowaniem satysfakcjonujących efektów. Warto podzielić swoją pracę na poszczególne fazy. Absolutnym filarem procesu twórczego jest szkicowania. Na tym etapie skup się na wstępnym zdefiniowaniu kształtów i proporcji. Dopiero później przejdź do pracy nad szczegółami. Szkic może być wykonany ołówkiem albo w programie graficznym, takim jak Adobe Photoshop bądź Illustrator. Jeśli decydujesz się na skorzystanie z elektronicznych rozwiązań, przyda się zainwestować w tablet graficzny, który znacząco usprawnia pracę.
Testuj różne warianty
Twórcy miewają tendencję do przywiązywania się do swoich dzieł. Trudno rozstać się z ilustracją, której poświęciłeś masę czasu, energii i serca. Czasem jednak usilne próby dokończenia nieudanej kompozycji wpędzają Cię jeszcze głębiej w ślepą uliczkę. Warto wówczas złapać oddech i spróbować inaczej podejść do realizacji zadania. Być może nowy szkic okaże się tym, który ostatecznie spełni Twoje oczekiwania. Z drugiej strony podczas pracy nad alternatywnym rozwiązaniem jesteś w stanie też nabrać dystansu. Dzięki temu może wpadniesz na rewolucyjny pomysł, który pozwoli Ci na wykończenie pierwotnej pracy.
Jak zrobić ilustracje do książki?
Tworzenie ilustracji to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i kreatywności. Trzymaj się powyższych wskazówek i postaraj się nie zrażać, jeżeli efekt odbiega od Twoich oczekiwań. Nie postrzegaj swojej pracy jedynie przez pryzmat efektów, do których zmierzasz. Spróbuj docenić samą drogę do celu. Nie należy też obawiać się pytania innych o opinię. Być może usłyszysz cenne wnioski, które nakierują Cię na odpowiednie rozwiązanie.