Logo w krzywych – jak jest wykonane?

Jednym ze sposobów klasyfikowania rodzajów grafiki komputerowej jest podział ze względu na stosowaną technikę. Istnieją dwa podstawowe rodzaje. Jednym z nich jest właśnie grafika w krzywych, która doskonale sprawdza się przy projektowaniu logotypów. Dowiedz się więcej na temat specyfiki
i praktycznego zastosowania tego rozwiązania.

Logo w wektorach a w krzywych – na czym polega różnica?

Można wskazać jedną zasadniczą kwestię odróżniającą te dwa pojęcia. Grafika wektorowa ma nieco szersze znaczenie. Poza techniką krzywych uwzględnia jeszcze projektowanie oparte na siatce, a także tworzenie obiektów trójwymiarowych.

W praktyce jednak oba terminy w gruncie rzeczy odnoszą się do tej samej kwestii. Grafika wektorowa stanowi bardziej oficjalne pojęcie, które funkcjonuje w języku formalnym. Taka forma będzie zatem zazwyczaj stosowana przy okazji tworzenia ofert współpracy, opisywania ukończonych realizacji. Słowem, to określenie bardziej przystające do profesjonalnej nomenklatury.

Grafika w krzywych oznacza to samo. Takie sformułowanie okaże się jednak popularniejsze w języku potocznym i tym samym nieformalnych relacjach. Często można spotkać się z tą nazwą przy prowadzeniu wewnętrznej komunikacji w agencjach reklamowych.

Grafika w krzywych – charakterystyka

Logo krzywe

stanowi jeden z najpowszechniej występujących efektów zastosowania grafiki wektorowej. Ta z kolei powstaje przy pomocy linii, kształtów i krzywych, które są reprezentowane przez równania matematyczne. Poznaj kilka głównych cech charakterystycznych wyróżniających grafikę w krzywych.

Precyzja

Z pomocą grafiki w krzywych możesz zachować maksymalną dokładność. Twórca dysponuje pełną kontrolą nad wszelkimi właściwościami wykorzystanych obiektów. Każda krzywa składa się z węzłów i punktów kontrolnych pozwalające na swobodne manipulowanie kształtem.

Wielokrotna edycja

Programy przeznaczone do tworzenia grafiki wektorowej umożliwiają wielokrotną edycję grafiki bez utraty jakości.

Skalowalność

Grafika w krzywych może być poddawana modyfikacjom rozmiaru bez utraty jakości. Taka właściwość wynika z zastosowania równań matematycznych zamiast pojedynczych pikseli, które są charakterystyczne dla grafiki rastrowej.

Elastyczność

Przy zastosowaniu grafiki w krzywych jesteś w stanie łatwo modyfikować kształt i kolor. W ten sposób możesz swobodnie operować literami, symbolami, obrazami i wieloma innymi rodzajami obiektów.

Niewielka waga pliku

Gotowe projekty stworzone z zastosowaniem grafiki wektorowej są stosunkowo skondensowane. Na pewno wypadają pod tym względem lepiej od techniki rastrowej, która w przypadku skomplikowanych kompozycji wymaga sporo miejsca w przestrzeni dyskowej.

Plik w krzywych – najczęściej występujące formaty

Grafika w krzywych zapisywana jest zwykle w formatach umożliwiających zachowanie jej wektorowych właściwości. Poniżej znajdziesz najczęściej występujące rozszerzenia plików:

    EPS

    (Encapsulated PostScript) ? to bardzo popularny format zapisu grafiki wektorowej. Jego zaletą jest to, że może być otwierany i edytowany przez wiele programów graficznych. Ponadto zachowuje on wszystkie właściwości grafiki wektorowej, m.in. możliwość skalowania bez utraty jakości.

    PDF

    (Portable Document Format) ? format jest rozpoznawalny przede wszystkim za sprawą jego powszechnego wykorzystania przy zapisywaniu dokumentów tylko do odczytu. Okazuje się jednak, że świetnie sprawdza się również w przypadku grafiki wektorowej. Na jego korzyść przemawia możliwość uruchomienia pliku na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych. Poza tym drukowanie odbywa się bez utraty jakości.

    AI

    Używany przez program Adobe Illustrator. Ten format zapewnia pełną kompatybilność między różnymi aplikacjami. Dzięki temu jesteś w stanie swobodnie pracować z wykorzystaniem wielu narzędzi.

    SVG

    (Scalable Vector Graphics) ? to rozwiązanie stworzone specjalnie do przechowywania grafiki wektorowej w sieci. Format ten jest kompatybilny z większością przeglądarek internetowych i zapewnia możliwość skalowania grafiki bez utraty jakości. Czasem kiedy próbujesz zapisać na swoim komputerze jakiś element oprawy wizualnej witryny możesz spodziewać się, że plik będzie miał rozszerzenie SVG.

    Powyższa lista nie wyczerpuje pełnego zakresu formatów spotykanych przy zapisywaniu grafiki wektorowej. Przedstawione pozycje są najczęściej wykorzystywane, ale występuje również wiele innych opcji. Za przykład może posłużyć CDR, WMF, DXF, DWG, EMF czy też PLT.

      Logotyp w krzywych i co jeszcze? Zastosowania grafiki wektorowej

      Grafika w krzywych nie kończy się na logotypach. Jej możliwości są znacznie szersze. Przede wszystkim służy ona również do projektowania innych elementów identyfikacji wizualnej. Wektory są cenione w tej dziedzinie ze względu na swoją skalowalność i elastyczność.

      Grafika w krzywych świetnie sprawdza się również przy kompletowaniu oprawy wizualnej stron internetowych. W tym przypadku kluczowym atutem jest niewielka waga plików. Dane zajmują mniej miejsca na serwerze, a tym samym witryna jest w stanie szybciej załadować się użytkownikom. Ta zaleta niesie za sobą też korzyści związane z pozycjonowaniem strony w wyszukiwarce internetowej.